Se afișează postările cu eticheta actrite bune. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta actrite bune. Afișați toate postările

marți, 22 aprilie 2014

Noah (2014)


De cand am auzit de aparitia lui, mi-am pus in minte sa-l vad. Saptamana trecuta am si reusit aceasta "performanta". :) 
Am vazut filmul in 3D, asa cum se cade, si am fost placut impresionata. Ma rog, efectele speciale nu au fost cele mai tari pe care le-am vazut vreodata, insa firul povestii a fost unul de exceptie din punctul meu de vedere.



Povestea e, asa cum era de asteptat, diferita decat cea biblica. Poate ca asta a si facut-o mai interesanta cumva. Actorii, atent selectati, au fost sarea si piperul, fiecare aducand pe langa talentul actoricesc si cate putin din personalitatea sa, rolului jucat. 



Ce sa mai zic, distributie buna, efecte ok, actiune interesanta. Concluzie: merita vazut! 

Trailer:


King Arthur (2004)



Nu am mai vazut demult un film bun, care sa ma tina lipita de ecran, asa ca trebuie sa va spun despre King Arthur. Ideea scenaristului porneste de la legenda renumitului rege, insa twist-ul este mult mai interesant decat ce spune clasica poveste.



Actiunea are loc pe vremea Imperiului Roman, Arthur nu este decat liderul unor cavaleri obligati sa lupte pentru imperiu, Lancelot e unul dintre cei mai buni prieteni ai sai, iar Guinevere este salvata de acesta dintr-o temnita si este de origine britanica, asa cum este si unul din rivalii sai, Merlin.



Nu mai povestesc mult, va spun doar ca puteti urmari filmul AICI, si va las pe voi sa-mi spuneti cum vi s-a parut. Bineinteles, printre actori se numara Clive Owen si Keira Knightley

Trailer:

joi, 13 februarie 2014

What to expect when you're expecting (2012)


Filmul asta pot spune ca s-a lasat asteptat mult prea mult. Iar prin asta ma refer la faptul ca de ceva vreme nu am mai vazut un film care sa ma faca sa si rad, sa si plang si sa si invat ceva din el, toate in acelasi timp.
Bineinteles printre actori se afla unii dintre cei mai buni, dintre care preferatul meu e Chris Rock



Filmul, dupa cum ii spune si numele, este despre dramele, bucuriile, tragediile si extazul care insotesc o sarcina. Lucrurile sunt puse intr-un mod absolut ilar si actiunea te tine cu ochii lipiti de ecran. 
Este o productie mai potrivita pentru sufletul femeilor, insa daca barbatii sunt deschisi, se pot uita si nu le va parea rau. 
Recomand, recomand, recomand!


Trailer:


Filmul poate fi vazut online AICI. Vizionare placuta!

duminică, 3 februarie 2013

Les Miserables (2012)


Am vazut intr-un final filmul "Les Miserables". Ce pot spune este ca m-a uimit ca e muzical. Habar nu aveam! Un alt lucru deosebit este ca a reusit sa-mi capteze atentia pe toata durata sa (care nu e deloc scurta - peste 2 ore). Actorii au avut un mare cuvant de spus in acest sens (si cred eu, si pentru incasarile mari ale filmului), insa nu a fost doar asta. A fost in special povestea in sine. 
Eu trebuie sa recunosc ca nu am citit cartea. Da, sunt unul dintre putinii oameni ramasi pe planeta care nu stiu sa mearga cu bicicleta si nu au citit cartea asta. Dar daca e la fel de buna ca filmul, e de apreciat. 
Daca ar fi sa dau o nota as da 8 (faptul ca este un muzical nu ma incanta foarte mult). Muzica este foarte faina insa, mi-a adus aminte de Britain's Got Talent, cu arhi-cunoscuta Susan Boyle.
Am sa mai mentionez doar ca Hugh Jackman joaca fantastic si la fel si Anne Hathaway. Iar regizorul - Tom Hooper - e facut o treaba excelenta.



Trailer:

luni, 23 aprilie 2012

Be cool (2005)


Be Cool este, asa cum ii spune si numele, un film foarte cool. E un mix de actori dintre cei mai variati, dar in acelasi timp, ca un cocktail, se imbina perfect!
Be Cool ii are in rolurile principale pe John Travolta si Uma Thurman, acestia fiind urmati de nume aproape sau la fel de "grele" in industrie, precum Vince Vaughn, Steven Tyler (o aparitie pe atat de rara intr-o productie hollywood-iana cum este si un film cu atatea personalitati), Christina Millian, The Rock si Danny DeVito. Cand se dau creditele la final ai senzatia ca e o insiruire de actori buni.

Lasand insa distributia la o partea, totul incepand cu coloana sonora si terminand cu firul povestii este absolut genial. Trebuie sa recunosc ca este a doua oara cand vad filmul, si sunt sanse multe ca intr-o zi mai plictisitoare sa il revad. Toata actiunea se invarte in jurul lui Chilli Palmer (Travolta), un magnat al industriei filmului, care, fiind plictisit de aceasta incearca sa intre in industria muzicala. In drumul sau se indragosteste de vaduva unui director de casa de discuri, si descopera o fata cu un talent innascut. 
Nu vreau sa dau mai multe detalii pentru a nu va strica placerea de a descoperi filmul. Insa merita! Pentru generatia MTV si iubitorii de Hip-Hop exista si cateva bonusuri: suita de masini Hummer, muzica, aparitiile negrilor (scuzati-mi vorba directa) la premiile MTV etc.

Pe o scara de la 1 la 10 as nota filmul acesta cu 9,5.

Am sa va pun mai jos si cateva poze pentru wallpaper, asta apropo de cat de cool e filmul (la fel de cool sunt si posterele):









 

Trailer: 

Be Cool

Filmul poate fi vazut AICI.

sâmbătă, 7 aprilie 2012

Detachment (2011)


Sincer, nu cred ca am suficiente cuvinte ca sa descriu multitudinea de sentimente si ganduri pe care mi le-a trezit acest film. Cred ca exprima realitatea zilelor noastre intr-o maniera atat de directa incat e aproape cruda. E...genial. Si nu exagerez cand o spun. M-am uitat cu o oarecare sfiala la el, desi actorii sunt de un mare calibru, caci mi s-a parut ca abordeaza viata plictisitoare a unui profesor suplinitor initial. 
Mare mi-a fost surpriza cand am descoperit complexitatea cu care filmul analizeaza diverse caractere, momente din viata, trairi si scoate la suprafata intr-un mod subtil dar suficient de clar drama ce se petrece in sistemul de invatamant actual. 
E adevarat ca poate in Romania lucrurile nu sunt chiar la acel nivel, insa consider ca nu sunt nici departe de a ajunge exact in acelai punct.

Practic, este vorba despre o scoala absolut obisnuita din America. Henry Barthes (Adrien Brody), ajunge sa suplineasca pentru 3 saptamani unul dintre profesorii de acolo. Prin ochii lui, regizorul (Tony Kaye) expune intr-un mod atat de natural dar in acelasi timp dureros de realist, viata elevilor si a profesorilor de azi. Lipsa de implicare a parintilor, exasperarea profesorilor (unii ajung aproape de nebunie, altii sunt deprimati, altii iau pastile ca sa faca fata) si culminand cu dereglarile comportamentale si de ce nu, chiar mentale, ale adolescentilor, ajung la un nivel usor exagerat. Ce e ciudat insa e ca recunosti in respectivele situatii starea actuala a lucrurilor, si nu poti contrazice povestea. Ramai contrariat de inconstienta crasa a celor ce se fac responsabili de aducerea pe lume a unor copii. Si ajungi la concluzia la care face trimitere si filmul: ar trebui data o lege prin care cei ce vor sa procreeze sa fie supusi unor teste stricte si pusa o taxa per copil, care sa te faca sa te gandesti de 20 de ori inainte de a duce la bun sfarsit actul.

Oricum, raman profund impactata de modul in care filmul este realizat, si cu parere de rau ca nu pot transmite poate suficient de clar si de bine cat de importanta consider vizualizarea lui. Pe bune! O drama absolut concludenta pentru degradarea inceata dar sigura a sistemului de invatamant (si nu din cauza profesorilor), a educatiei si implicit a valorilor umane si in cele din urma a vietilor urmatoarelor generatii...

Printre actori se numara si Marcia Gay Harden, Lucy Liu, Blythe Danner si altii la fel de OK. Distributia este mai mult decat decenta. Pe o scara de la 1 la 10 as nota filmul cu 9,7! 




Trailer:



Filmul poate fi vazut online AICI.

joi, 22 martie 2012

Green Lantern


Unul dintre numeroasele filme de actiune inspirate din  benzi desenate, Green Lantern este in acelasi timp original si clasic. Aduce ceva nou prin efectele speciale bine implementate, prin prezenta pretty boy-ului Ryan Reynolds, si a frumoasei Blake Lively
Ecranizarea lui Martin Campbell este insa si una cu putina banalitate (ma rog, nu stiu daca e vorba de ecranizare sau de modul in care a fost conceputa povestea in benzile desenate). Ideea e ca un pilot de teste (clasicul bad boy ce conduce un american muscle car si face numai ce vrea fara sa se gandeasca pe cine si in ce fel afecteaza) primeste un inel extraterestru, care ii da puteri supranaturale precum si calitatea de membru al unei organizatii universale desemnata cu pastrarea pacii.
De aici incepe insa intreaga aventura, atat a filmului cat si a dezvoltarii personale a eroului nostru. 
Este un film interesant. L-as cataloga mai degraba la categoria "Filme de duminica" decat in oricare alta. Pe o scara de la 1-10 i-as da...7,5. 







Trailer:




Filmul poate fi vazut online AICI.

duminică, 4 martie 2012

Citate memorabile - partea a 2-a




- "Toti de la Hollywood arata atat de bine! Nu poti sa nu te simti un pic frustrat" (Scarlett Johansson)

- "Oamenii vor sa stie de ce scriu lucruri atat de sangeroase. Imi place sa le raspund ca am o inima de copil. O tin intr-un borcan la mine pe birou" (Stephen King)

- "Banca este locul unde ti se imprumuta bani daca poti dovedi ca nu ai nevoie de ei." (Bob Hope)

- "Traiesc intr-o tara ciudata. Cand vin alegerile la presedintie, avem de ales intre doi candidati. Cand trebuie sa alegem insa Miss America putem sa selectam din 50." (Jay Leno)

- "Stiti care este diferenta dintre sanatoriu si senatori? Numarul de telefon!" (Serban Huidu)

- "Poti sa ajungi mai departe cu o vorba buna si un pistol, decat doar cu o vorba buna." (Al Capone)

- "La varsta de un an, copiii sunt ca niste mici betivi: trebuie sa ii sprijini. Se izbesc de lucruri. Rad si plang. Fac pipi. Vomita." (Johnny Depp)

- "Se pare ca prima lege a nutritiei este: daca are gust bun, inseamna ca-ti face rau" (Isaac Asimov)

- "Sa te lasi de fumat e cel mai simplu lucru din lume. Stiu asta fiindca am facut-o de mii de ori." (Mark Twain)

- "In fond, filmele nu sunt viata adevarata" (Jodie Foster in "Re:Publik")

- "Atractia urii e la fel de mare, daca nu chiar mai puternica si mai rascolitoare decat iubirea." (Marin Preda in "Cel mai iubit dintre pamanteni")

luni, 13 februarie 2012

Melodia zilei: Whitney Houston - I Wanna Dance With Somebody


Melodia zilei de azi e in memoriam Whitney Houston. Diva a trecut in nefiinta pe data de 11 februarie a.c. insa va ramane cu siguranta in memoria noastra ca una dintre cele mai bune voci internationale. Cu totii am iubit-o, am dansat pe ritmurile melodiilor ei, am aclamat-o si am visat la propriul nostru "bodyguard" cand am vazut pentru prima data "The bodyguard". Va las acum cu o melodie care imi place mult, din repertoriul lui Whitney. R.I.P...

 

sâmbătă, 11 februarie 2012

Emma Stone - style icon si nu numai!



I-a venit in sfarsit randul si Emmei sa aiba propria "rubrica" in acest blog. Emma Stone este asa cum spuneam intr-o postare anterioara din categoria filme, una dintre actritele mele preferate, si o adevarata style icon cum spune si titlul. Cariera ei de actrita a luat avant relativ recent, odata cu aparitia in "Superbad"(2007), iar apoi dupa o serie de roluri jucate cu succes, a fost selectata si pentru rolul principal din "Easy A" (2010) - momentul de break-through daca ma intrebati pe mine. 




Trademark-urile ei sunt vocea groasa si ochii mari, verzi-albastri. Insa parerea mea este ca langa acestea ar trebui adaugate inca doua lucruri - parul roscat (indiferent ca este vopsit sau nu - eu tind sa cred ca nu) si pistruii care ii "cad" extrem de bine! Luand acestea in calcul, si faptul ca are un corp superb si un simt al stilului bine implementat, nu este de mirare ca a ajuns sa fie foarte des luata in vizor de revistele glossy, presa si emisiunile de profil. Au venit astfel si pictoriale peste pictoriale iar fetele de pretutindeni au inceput sa-i urmeze exemplul (si alegerile in ce priveste moda). Eu personal admir personalitatea care ii reiese din toate alegerile facute, atat pe covorul rosu cat si in afara acestuia. O combinatie intre acestea si un zambet dezarmant, este una letala cred eu!





Fotografia asta este cu atat mai deosebita cu cat o "impersoneaza" pe Carrie Bradshaw...

Cat despre cariera de actrita, nu pot spune decat ca toate productiile in care a aparut au fost deosebite, intr-un fel sau altul. Printre ele se numara: "Superbad", "Crazy, stupid, love", "The House Bunny", "Ghosts of Girlfriends Past", "Zombieland", "Paperman", "Easy A", "The Help" iar in 2012 Emma va avea un rol in "Amazing Spider Man".






Asadar, actrita, model, style icon, si unul din "mentorii" mei in ceea ce priveste caracterul. Emma are o cariera promitatoare in fata, iar eu o "sustin" ca fan!
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management