Se afișează postările cu eticheta romance. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta romance. Afișați toate postările

joi, 13 septembrie 2012

Chiril Tricolici - Rolls-Royce (1991)


Ce sa zic mai mult decat ca este cred al doilea roman politist-psihologic pe care-l citesc. Nu prea e genul meu de lectura, dar nu am cum sa nu va vorbesc despre carte, caci m-a tinut cu sufletul la gura propriu-zis, si nu multe carti reusesc asta! 
Ai senzatia ca te uiti la un film cand o citesti, si nu te poti opri. Mai dai o pagina si inca una si...desi ai treaba, nu vrei sa pierzi actiunea! Ce m-a atras pe mine sa lecturez paginile a fost titlul. Sunt o impatimita a automobilisticii si Rolls-ul este o opera de arta. Asadar am zis sa vad ce-i poate imaginatia autorului. Credeti-ma, poate!

In primul rand mi-a placut la inceput iubirea ce s-a infiripat intre Irina (o violoncista cu o cariera promitatoare in fata) si Victor (un inginer cu vlaga si simtul umorului). Nu am inteles initial alternarea actiunii de la aceasta poveste, la una in care o anumita fata se plimba cu un Rolls prin Europa, dar pe parcurs mi-a rasarit in minte dubla personalitate pe care o imaginase Chiril.

Va invit sa cititi cartea pentru un "film" politist-psihologic cu accente de romance si drama mai ceva decat cele de la TV. Si pretul e unul simbolic - 4 lei (poate fi gasita AICI).

Iar pentru a va face pofta de o masina...aparte, va prezint Rolls Royce Excalibur:

 

marți, 28 august 2012

Fotografia zilei - Comfy x 2




Couldn't decide...But I sure love my sport shoes...:)

duminică, 5 august 2012

Sailor Moon (1992 - 1997)


Wow! Sunt atatea de spus despre Sailor Moon incat nu stiu exact de unde si cum sa incep. In primul rand cred ca as putea spune ca sunt anime-urile mele preferate! Nu spun desene pentru ca este o mica diferenta intre acestea si anime-uri. Desenele sunt cele pe care le vedeam cand eram copii la Cartoon Network sau pe alte canale de televiziune, gen Dexter's Laboratory, Scooby Doo, Family Guy si altele asemanatoare.
Anime-urile sunt desenele japonezilor. Sunt desenate specific (ochi mari, fete mici, par lung etc) si au o multime de elemente specifice Japoniei (legende, traditii, etc).

Sailor Moon (ultima transformare)

Sailor Mars (a doua luptatoare)

Usagi Tsukino

Rei Hino

Ami Mizuno

Sailor Mercury


Si dupa cum spuneam, dintre anime-uri, Sailor Moon mi-a placut cel mai mult! Inca de cand le-am vazut prima data, cand aveam vreo 10-11 ani, la verii mei, la Cociuba Mare, unde nu prindeam decat TVR1, m-au fascinat. Povestea era una mult mai "matura" (chiar daca nu din prima serie) decat ce mai vazusem eu pana atunci.
Sailor Moon are o istorie foarte vasta, incepand cu anul 1992 cand este difuzat primul episod. Se imparte apoi in 5 serii: Sailor Moon, Sailor Moon R, Sailor Moon S, Sailor Moon SuperS si Sailor Moon Sailor Stars. Autorul manga (benzi de desene japoneze) care a creat Sailor Moon este Naoko Takeuchi, si tot el a gandit si 3 filme aferente sfarsitului fiecareia dintre partile 2-4 (in alte cuvinte Sailor Moon R Movie, Sailor Moon S Movie, Sailor Moon SuperS Movie).

Tuxedo Mask (eroul ce o salveaza mereu pe Sailor Moon)

Luna - pisica de la care a pornit totul!

Mamoru Chiba (iubitul lui Usagi)
Mamoru & Usagi
Sailor Moon & Tuxedo Mask


Cine este Sailor Moon? Este o adolescenta ca oricare alta, care intr-o zi intalneste o pisica (vorbitoare), ce ii aminteste ca de fapt, destinul ei este sa salveze lumea din mainile Raului. Alaturi de o echipa de luptatoare din regatul Lunii, ce s-au reincarnat pe Pamant ca simple adolescente, ea lupta de partea binelui, sacrificand uneori pana si propria viata pentru iubire, adevar, dreptate si lumina. Este un ideal de feminitate, eleganta, bunatate, inocenta, veselie, prietenie si iubire. Este fata perfecta! 


Minako Aino

Sailor Jupiter

Artemis - perechea Lunei, si prietenul nedespartit al lui Minako

Sailor Venus


Eu pot spune ca iubesc toata seria (cu mici preferinte bineinteles pe ultimele doua parti), regasesc multe trasaturi de caracter ale lui Usagi ce se aseamana mult cu ale mele, drept urmare este bineinteles eroina mea preferata. Insa nu pot sa spun ca celelalte personaje imi displac, dimpotriva, fiecare are ceva special, ceva care ma incanta, ceva care ma intriga, ceva... Pe Usagi Tsukino (aka Usa-ko sau Sailor Moon sau Serenity) o am cu mine mereu totusi...Nu numai in ganduri, ci si pe piele (la 20 de ani tatuandu-mi o imagine ce o reprezinta, pe omoplatul stang). 

Setsuna - "dadaca" Chibiusei

Diana - fiica Lunei si a lui Artemis, si cea mai buna prietena a Chibiusei

Hotaru Tomoe

Serenity & Small Princess

Sailor Pluto

Sailor Saturn

Chibiusa - fiica lui Usagi si a lui Mamoru

Haruka Tenou

Sailor Chibi Moon

Sailor Neptune

Sailor Uranus

Michiru Kaiou


De ce am ales sa va reamintesc (unora dintre voi) de acest personaj atat de popular din copilaria noastra? Pentru ca de curand am reluat vizionarea seriei, si bineinteles refacerea ei in vederea pastrarii pentru copii, nepoti si stranepoti. :) 

Pegasus (aka Helios - iubitul Chibiusei)

Sailor Stars

Moon & Chibi Moon Super S

Sailor Wariors

Taiki Kou

Sailor Star Maker

Yaten Kou

Sailor Star Healer

Sailor Moon Super S poster

Princess Serenity angel

Seiya Kou

Sailor Star Fighter


Acum serios, pur si simplu cred ca merita sa va reamintiti de vremea copilariei, si cat de simple erau lucrurile atunci. Oricum, ce e cert este ca Sailor Moon a implinit pe data de 6 Iulie 2012 nu mai putin de 20 de ani de la "infiintare" si producatorii au anuntat o noua serie, ce va fi difuzata la nivel mondial in 2013!! Eu una nu mai am rabdare! Abia astept sa vad ce ne mai pregatesc...

Site oficial: Sailor Moon

luni, 23 aprilie 2012

Be cool (2005)


Be Cool este, asa cum ii spune si numele, un film foarte cool. E un mix de actori dintre cei mai variati, dar in acelasi timp, ca un cocktail, se imbina perfect!
Be Cool ii are in rolurile principale pe John Travolta si Uma Thurman, acestia fiind urmati de nume aproape sau la fel de "grele" in industrie, precum Vince Vaughn, Steven Tyler (o aparitie pe atat de rara intr-o productie hollywood-iana cum este si un film cu atatea personalitati), Christina Millian, The Rock si Danny DeVito. Cand se dau creditele la final ai senzatia ca e o insiruire de actori buni.

Lasand insa distributia la o partea, totul incepand cu coloana sonora si terminand cu firul povestii este absolut genial. Trebuie sa recunosc ca este a doua oara cand vad filmul, si sunt sanse multe ca intr-o zi mai plictisitoare sa il revad. Toata actiunea se invarte in jurul lui Chilli Palmer (Travolta), un magnat al industriei filmului, care, fiind plictisit de aceasta incearca sa intre in industria muzicala. In drumul sau se indragosteste de vaduva unui director de casa de discuri, si descopera o fata cu un talent innascut. 
Nu vreau sa dau mai multe detalii pentru a nu va strica placerea de a descoperi filmul. Insa merita! Pentru generatia MTV si iubitorii de Hip-Hop exista si cateva bonusuri: suita de masini Hummer, muzica, aparitiile negrilor (scuzati-mi vorba directa) la premiile MTV etc.

Pe o scara de la 1 la 10 as nota filmul acesta cu 9,5.

Am sa va pun mai jos si cateva poze pentru wallpaper, asta apropo de cat de cool e filmul (la fel de cool sunt si posterele):









 

Trailer: 

Be Cool

Filmul poate fi vazut AICI.
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management