Melodia asta este exact ceea ce ii lipsea unei zile lenese precum cea de azi. Chiar daca nu s-a incheiat o alta marti, a fost o zi de relaxare si careia i s-a potrivit ca o manusa o melodie la fel de relaxata... Enjoy the first snow guys!
Muzica este o lege morala
"Muzica da suflet universului, aripi gandirii, avant inchipuirii, farmec tineretii, viata si veselie tuturor lucrurilor. Ea este esenta ordinii, inaltand sufletul catre tot ce este bun, drept si frumos"-Platon
Clipe pentru totdeauna
"Cele mai bune fotografii pe care le avem se gasesc in mintile noastre. Sunt acolo, undeva, pur si simplu si reprezinta arhiva noastra personala.Nimeni nu o poate atinge,nimeni nu o poate vedea"- Massimo Conti
Se afișează postările cu eticheta classic rock. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta classic rock. Afișați toate postările
duminică, 9 decembrie 2012
Melodia zilei: Lynyrd Skynyrd - Tuesday's Gone (1973)
Melodia asta este exact ceea ce ii lipsea unei zile lenese precum cea de azi. Chiar daca nu s-a incheiat o alta marti, a fost o zi de relaxare si careia i s-a potrivit ca o manusa o melodie la fel de relaxata... Enjoy the first snow guys!
miercuri, 16 mai 2012
marți, 15 mai 2012
Melodia zilei: Inxs - By my side (1991)
In the dark of night
Those small hours
Uncertain and anxious
I need to call you
Rooms full of strangers
Some call me friend
But I wish you were so close to me
In the dark of night
Those small hours
I drift away
When I'm with you
In the dark of night
By my side
Those small hours
Uncertain and anxious
I need to call you
Rooms full of strangers
Some call me friend
But I wish you were so close to me
In the dark of night
Those small hours
I drift away
When I'm with you
In the dark of night
By my side
miercuri, 11 aprilie 2012
miercuri, 4 aprilie 2012
Muzica pentru zile ploioase...
E nevoie si de asta. De ploaie. E adevarat ca poate fi trista sau vesela, in functie de starea proprie de spirit. Mie personal...Imi place sa aud ploaia in geam noaptea, cand sunt in pat si e cald in casa, in timp ce ma cuibaresc in bratele iubitului meu. Imi place cand ma prinde o ploaie torentiala de vara, cand nu mai pot de cald, surprinzandu-ma cu racoarea ei placuta. Imi plac fulgerele. Mi se par spectaculoase. Imi plac curcubeele create de aceasta. Insa exista si momente in care ploaia nu face altceva decat sa accentueze o stare si asa melancolica, sau sa te intristeze ducandu-te cu gandul la momente mai putin vesele din viata.
Asadar, pentru toate aceste aspecte ale ploii m-am gandit sa fac acest playlist:
1. Pitbull ft. Marc Anthony - Rain Over Me
2. The Beatles - Rain
3. Bruno Mars - It Will Rain:
4. Milli Vanilli - Blame it on the rain:
5. Gene Kelly - I'm singing in the rain (Great happy rain song, love the dancing in the clip):
6. Missy Elliott - The rain (Supa dupa fly) (Gotta love that Hummer):
7. Guano Apes - Rain:
8. The Cult - Rain:
9. Guns N' Roses - November rain (Classic):
10. Creed - Rain:
11. Razah - Rain:
12. Neil Young - See the sky about to rain:
13. Luther Vandross - You stopped loving me:
14. New Edition - Can you stand the rain:
15. Whitesnake - Crying in the rain (Beautiful guitar solo):
16. Duran Duran - Before the rain:
17. Aurora - The day it rained forever:
18. Mary J Blige - Every day it rains:
19. Eric Clapton - Fall like rain:
20. James Tailor - Fire and rain:
21. Led Zeppelin - Fool in the rain:
22. Jewel - Foolish games:
23. Chris Isaak - Funeral in the rain:
24. Frank Sinatra - A garden in the rain:
25. Sting - Heavy cloud no rain:
26. A-Ha - Here I stand and face the rain:
27. Johnny Nash - I can see clearly now (Bun dupa ce trec greutatile):
28. Eddie Rabbitt - I love a rainy night (Mi se potriveste ca o manusa):
29. The Temptations - I wish it would rain:
30. Garbage - I'm only happy when it rains:
31. Dire Straits - It never rains:
32. Bonnie Tyler - It's a heartache:
33. Elton John - Just like strange rain:
34. Alanis Morissette - Rain:
35. Stevie Nicks - Listen to the rain:
36. Nana - Let it rain (Brings back lots of memories):
37. Ricky Martin - Livin' la vida loca:
38. Bee Gees - Monday's rain:
39. Demis Roussos - My face in the rain:
40. Red Hot Chilli Peppers - Naked in the rain (Ca tot se apropie concertul din Romania):
41. Angie Stone - No more rain:
42. Deep Purple - One more rainy day:
43. Jimi Hendrix Experince - One rainy wish:
44. The Doors - People are strange:
45. Bing Crosby - Pennies from Heaven:
46. Massive Attack - Pray for rain:
47. The Cure - Prayers for rain:
48. Erasure - Rain:
49. Oran "Juice" Jones - The rain (Catchy one):
50. Madonna - Rain (Arhi-cunoscuta):
51. Roxette - Waiting for the rain:
52. Smashing Pumpkins - Raindrops + Sunshowers:
53. Moby - The rain falls and the sky shudders:
54. Queen - Rain must fall:
55. Corey Hart - Rain on me:
56. Alice in Chains - Rain when I die:
57. Bob Marley - Rainbow country:
58. Lighthouse Family - Raincloud:
59. Counting Crows - Raining in Baltimore:
60. Sonny & Cher - Here comes that rainy day feeling again:
61. Carpenters - Rainy days and Mondays:
62. Raekwon feat. Ghostface Killah - Rainy dayz:
63. Donna Summer - Riding through the storm:
64. Lionel Richie - You are the sun, you are the rain:
65. Anastacia - Who's gonna stop the rain:
This is it for now! Astea sunt doar o mica parte din toata muzica potrivita pentru zile ploioase de primavara... O sa revin cu partea a doua in toamna! :)
duminică, 11 martie 2012
Vika Yermolyeva - o pianista aparte
Am aflat de ea intamplator, citind o postare de pe blogul Kariokai (pe care o urmaresc constant si pe care o consider un mic geniu al sarcasmului). Am dat play...and I was blown away! Nu-mi venea sa cred cat de bine pot sa sune melodii rock la pian.
Stiam ca pianul suna bine in general, si imi placea, mereu mi-a placut. Ba chiar regret ca nu am luat lectii caci degetele-mi sunt facute pentru asa ceva (si nu spun numai eu asta), lucru de care am de gand sa ma ocup cat de curand. Revenind, simtul auditiv mi-a fost extrem de placut incantat de notele care ieseau de sub degetele fetei, in mod special pe linia melodica de la Queen - Bohemian Rhapsody. Fiind intrigata, am dat un search pe atotstiutorul Google, unde am descoperit site-ul personal al Vikai. Am fost din nou uimita de franchetea cu care aceasta vorbeste despre ea, despre greutatile intalnite in a-ti castiga existenta facand asta, si despre munca pe care o depunde atunci cand face un cover. Insa in acelasi timp mi-a placut ideea care mi-a venit intrand pe site-ul ei: poate fi un cadou excelent pentru o persoana apropiata - un cover la pian, comandat special pentru el/ea, dupa melodia preferata! Preturile nu sunt mici, dar e ceva special.
Anyway, pentru cine este fan al pianului, pe site-ul Vikai exista si o sectiune de mp3-uri, care pot fi descarcate gratuit, a melodiilor pentru care deja a facut cover-uri.
Printre favoritele mele se numara: Depeche Mode - Somebody, Staind - Outside si cea care mi-a starnit interesul, Queen - Bohemian Rhapsody.
Oricum, mi se pare foarte interesant modul in care Vika s-a folosit de talentul ei pentru a face ceea ce isi dorea, si ceea ce o pasiona de fapt. Superb!
Va sugerez sa ii faceti o vizita pe site, mai ales daca va plac una din acestea doua: pian si/sau rock/metal.
vineri, 24 februarie 2012
joi, 23 februarie 2012
Melodia zilei: Phoenix - Fata verde
Phoenix, monstrii sacrii ai rock-ului romanesc, nu au fost si nici nu cred ca vor fi vreodata surclasati. Astazi va las cu a lor "Fata Verde", una dintre melodiile mele preferate din repertoriu.


21:22:00
GeminiGirl






