Se afișează postările cu eticheta wellness. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta wellness. Afișați toate postările

luni, 26 mai 2014

Jim Rohn - 7 Strategii pentru Obtinerea Bogatiei si Fericirii (1985)


Jim Rohn a fost unul dintre primii filosofi de afaceri cu care am intrat in contact si, intmaplator sau nu, si unul dintre cei mai buni. Am auzit pentru prima data de el si i-am citit prima data o carte in anul 2007. De atunci am mancat pe paine majoritatea cartilor sale cat si audiobook-urile. 
Insa nu am reusit pana acum sa ajung la aceasta, drept urmare am fost extrem de incantata cand am cumparat-o si am absorbit-o din priviri pur si simplu. De curand am terminat-o (in numai 4 zile, dat fiind ca are 205 pagini) si nu pot spune decat ca este exact cum ma asteptam sa fie. Un manual de dezvoltare personala cu aplicabilitate imediata! 

Citatele mele preferate sunt mult prea multe ca sa le pot reproduce aici in intregime, dar am sa va dau top 5:

- "De fericire se bucura cei care isi extind in mod deliberat orizontul si experienta. Ea se afla in casele celor care au abilitatea de a trata dezamagirea fara a-si pierde simtul bunastarii. Ea apartine acelora care controleaza atat imprejurarile, cat si emotiile."
- "Disciplina e cheia cea mai importanta. Ea deschide usa catre bogatie si fericire, cultura si rafinament, stima de sine crescuta si realizari importante, ca si sentimentele ce le insotesc, de mandrie, satisfactie si succes"
- "Succesul este un proces de intoarcere a fetei de la ceva pentru a te indrepta catre ceva mai bun - de la letargie la exercitiu, de la bomboana la fruct, de la a cheltui la a investi."
- "Succesul masiv e cea mai dulce razbunare"
- "Venitul depaseste rareori dezvoltarea personala". 

Coperta spate (cateva fraze, caci e o pagina intreaga):

"Nu trebuie sa alegi intre bogatie si fericire - ele izvorasc din aceeasi fantana a abundentei! Cu ajutorul acestei carti vei descoperi cele 7 strategii esentiale de care ai nevoie pentru a-si trai viata in bogatie si fericire. Filozofia autorului Jim Rohn a ajutat milioane de oameni sa isi schimbe viata. Descopera ce poate face in cazul tau!"

Cartea poate fi achizitionata AICI (pentru numai 35 lei) si v-o recomand cu tarie, caci va poate schimba viata si perspectiva asupra lucrurilor! 

duminică, 9 martie 2014

Ceainaria Arcub - ceai ca in tara minunilor


Am descoperit de curand, un loc de relaxare minunat, numit Ceainaria Arcub. Intamplator este foarte aproape de cabinetul meu, asa ca am intrat sa vad despre ce e vorba. 
Mi-a placut! Totul. De la decor, la meniu si pana la angajati. Este locul perfect pentru o intalnire intre fete, o duminica relaxanta, un rendez vous, sau pur si simplu o ora pe net (da, wireless-ul este impecabil). 



Pana acum am fost deja de vreo 3 ori, am devenit fan al ceaiurilor cu nume foarte interesante si cu ingrediente si mai si (este primul loc in care am regasit planta Schizandra). 
Ce sa va mai spun? Preturile sunt rezonabile (poate chiar sub cele ale zonei), orarul intre 12-22 este permisiv cu oricine, indiferent de activitate si ce-mi place mie cel mai mult, este ca e o oaza de liniste! Ziua, cand merg eu, este destul de putina lume, asadar ai toata intimitatea de care ai nevoie. 
Ce mai puteti face la Arcub e sa organizati petreceri sau evenimente corporative/seminarii/intalniri, cu conditia sa fie relativ restranse (nu mai mult de 25 persoane). Pretul din nou este unul foarte ok si nu va va lasa cu o gaura in buget, asta e clar! 



Ei bine, sper ca v-am facut suficient de curiosi cat sa aruncati o privire micutei si cochetei ceainarii. O veti gasi pe Str. Batistei, nr 14. 

duminică, 9 decembrie 2012

Mancare light la restaurant? Desigur!



Cu siguranta am avut dilema asta macar odata. Sunt la dieta, dar am o cina de afaceri. O varietate de solutii si sugestii veti gasi AICI. Bon apetit!

luni, 22 octombrie 2012

Casa Satya



Joi seara am avut placerea sa fiu invitata la Casa Satya pentru a degusta deliciile pe care localul le are de oferit. Am plecat de acolo la o ora tarzie, dar multumita, energizata si cu zambetul pe buze.
Pot spune ca am avut parte de o seara deosebita, in compania unor persoane foarte simpatice.
In primul rand, la capitolul ospitalitate pot spune ca Satya sta mai mult decat bine, tot personalul si inclusiv gazda facandu-ne sa ne simtim ca niste oaspeti de vaza.
Meniul s-a bazat pe principiul Ayurveda, drept urmare primul venit (si servit) a fost desertul. Eu (ajutata bineinteles din punct de vedere al ideii de iubitul meu) l-am denumit simbolic Pine-Apple Time (o combinatie de ananas cu mar, gris cu topping si inghetata servita pe felii de portocala). Delicios as adauga! Si o prima surpiza foarte interesanta a fost ceaiul. Din cate am inteles era o combinatie de ceai verde sau negru cu extract dintr-o ciuperca. Gustul era foarte dulce si aducea a must, avand chiar si o tendinta de a fi acidulat! Trebuie sa recunosc ca nu am baut niciodata un astfel de ceai.









Am primit si ravase! :)

Toate aceste descoperiri aveau loc pe terasa localului, unde tot aranjamentul canapelutelor si al meselor te ducea cu gandul la un lounge. Apoi am fost invitate in ceainarie, unde eu personal mi-am clatit ochii cu design-ul localului, caci efectiv te invita la relaxare si reverie. Am avut senzatia ca am intrat in India! Pufurile si pernele si toate obiectele te duceau cu gandul la taramuri orientale si pline de farmec si mister. 
Am fost acolo rasfatate efectiv cu fel de fel de preparate fusion, dintre care mie mi-a incantat papilele gustative in mod deosebit sufle-ul de legume, si fresh-ul de morcov si mar.








Gazda noastra ne-a pregatit si doua surprize: un dans oriental din buric, care a fost minunat (demult vroiam sa vad pe viu un show de genul asta). Si o partida de jocuri interactive cu impulsuri (trebuia sa fiti acolo ca sa intelegeti). 








Una peste alta, seara a fost speciala, si a fost asa datorita unui local unde trebuie sa mergeti daca va surade ideea de mancare sanatoasa, relaxare, raw food, fusion sau pur si simplu vreti o doza de orientalism. Casa Satya is the place for you!

joi, 13 septembrie 2012

Come run with me!


Duminica alergam impreuna cu Herbalife la crosul Bucuresti Alearga, deci va invit sa fiti activi alaturi de noi! 
Detalii pe viata-in-stil-wellness.blogspot.com!

marți, 3 iulie 2012

Le Vernis Nail Colour - Chanel (Coco Blue)


Chanel a pus punctul pe i, cel putin pentru mine, cu gama de lacuri in culorile marii si ale cerului. Inca de cand le-am vazut pentru prima data, m-am indragostit irevocabil, si mi le-am pus pe wishlist. Dar dintre toate, cel mai mult mi-a placut nuanta Coco Blue (cea din mijloc). O ador pur si simplu. 
Norocul mea a fost ca am primit-o de ziua mea, de la cineva foarte drag mie, care ma cunoaste foarte bine, si stia cat de mult mi-o doresc! Bineinteles ca am sarit in sus de bucurie, si indata am aplicat-o pe unghiutele proaspat aranjate si pregatite sa fie colorate. Si desigur, am fost absolut incantata de rezultat! Unghiile mele aratau efectiv ca niste bomboane, numai bune de mancat (sau sarutat, depinde din care parte privesti lucrurile). 
Oricum, ce pot spune este ca mi-a placut totul, de la capacul dublu, la faptul ca vine intr-o frumoasa cutiuta neagra si eleganta si pana la timpul efectiv de uscare si de rezistenta pe unghie. Timp de aproape doua saptamani nu a mai parasit unghiile mele, si ar mai fi stat mult si bine daca nu mi-ar fi fost frica de exagerare si apoi uitare (cunoastem toate scenariul)!
Ce-i drept este ca acum abia mi s-a deschis apetitul, si abia astept sa le testez si pe celelalte...O sa fiu un fel de Avatar al unghiilor! :))




Le Vernis, de la Chanel pot fi gasite in magazinele Sephora, la pretul recomandat de 113 lei.

marți, 8 mai 2012

Tea Union cu Andreea si Cabral Ibacka


Am avut ocazia acum 2 saptamani sa schimb doua vorbe si sa-i cunosc mai bine pe Cabral si Andreea. Pe el l-am cunoscut cu 1,5 ani in urma, la raliu, insa pe Andreea nu o stiam decat de pe blogul ei. Am avut aceasta posibilitate datorita unui concurs foarte dragut, organizat de Cabral pe blogul lui, ce viza "talentul" in fotografierea ceaiului. Ei bine, am castigat si eu (thanks to my Canon)!

Sunt cu spatele in poza, dar promit ca nu tratez pe nimeni asa...:)


Si iata-ne intr-o joi dupa-masa, pe mine si pe iubitul meu, in curtea unei vechi case unde ne-am reunit o gasca destul de numeroasa de iubitori de ceai si de vorba. Nu va mai povestesc de drum, care a fost cu peripetii, ce trebuie mentionat este faptul ca Tea Union a fost organizat de Lipton, cu ajutorul familiei Ibacka bineinteles, si intalnirea mi s-a parut cu adevarat reusita!



Lasand la o parte faptul ca am cunoscut o multime de oameni interesanti, am avut posibilitatea sa-i cunosc mai bine, si de ce nu, sa am si o poza alaturi de ei (atat cu Cabral si Andreea cat si cu ceilalti). 




Am vorbit asadar mult despre ceai si beneficiile acestuia, despre alimentatie sanatoasa, despre ce fac eu (da, lumea a fost foarte interesata de cunostintele mele, dar si de activitate in sine), despre ce face Lipton si despre vrute si nevrute, cu multe zambete presarate printre, cu glume si cu voie buna.

Cabral - always making everyone laugh


Nu pot spune decat ca astept sa ne revedem si cu alte ocazii, si sa nu treaca prea mult timp pana atunci!

Gasca la masa

Locatia unde ne-am intalnit a fost la InCasa, un local foarte dragut si discret (atat de discret inca daca nu esti atent nu-l gasesti).
 Mai mult fotografii aveti mai jos:

Info interesante despre ceai

Am facut si abateri de la regulile wellness...dar nu prea mari si universal acceptate de toata lumea! :)
Cabral, eu, Andree si Razvan
Everybody in the Casa mare!!! :))

marți, 20 martie 2012

George S. Clason - Cel mai bogat om din Babilon


Am reusit intr-un final glorios sa pun mana si pe cartea lui George S. Clason! O sa radeti poate, dar de 2,5 ani o vreau si mereu am amanat s-o caut. Ei bine, dupa ce am ascultat cateva dintre seminariile lui Jim Rohn, am pus piciorul in prag si am cautat-o pe net, unde am si gasit-o foarte usor, si la un pret accesibil. 
Nu pot sa spun decat ca mi-a deschis ochii in anumite privinte. Practic, prin niste povesti si cu cuvinte simple, usor de inteles, autorul aduce la cunostinta cititorului unele dintre principiile fundamentale ale succesului in viata. As putea spune ca este o culegere de pilde. Personal m-a ajutat mult, caci aveam nevoie de o trezire la realitate, si tocmai asta am primit din paginile acestei carti. 
Cel mai mult mi-a placut partea in care autorul ofera cateva sfaturi de administrare a finantelor pe cat de simple de pus in aplicare, pe atat de practice si excelente din punctul meu de vedere (adica din punctul de vedere al persoanei cu ceva probleme in gestionarea corecta a veniturilor). Tin sa va anunt ca de cand am citit cartea am inceput sa am economii!! Asta e mare lucru dupa 2 ani in care nu am reusit minunatia...

Asa cum am promis de data trecuta, am sa transpun cuvintele de pe coperta din spate a cartii:

"Milioane de cititori au ajuns sa cunoasca celebrele 'parabole babiloniene' ale lui George S. Clason. Considerate a fi adevarate surse de inspiratie, ce trateaza atat subiecte dureros de actuale precum planificarea si obtinerea succesului financiar, asigurarea unui venit solid pentru viitor, dar si principii financiare extrem de solide, desi vechi de mii de ani, aceste povestiri fascinante, bogate in sfaturi si informatii extrem de utile, au devenit un model demn de urmat pentru toti autorii lumii moderne ce hotarasc sa scrie despre toate aceste subiecte.
Pentru cei care au citit Arta Vanzarii de Zig Ziglair, numele lui George S. Clason nu este o necunoscuta, iar aceasta carte vine dupa o indelunga asteptare. Paginile ei va vor purta doar aparent in timp, tocmai in indepartatul Babilon, leaganul principiilor de baza ale lumii financiare, pretuite si in zilele noastre si puse in practica in intreaga lume.
Folosind un limbaj la fel de simplu, dar si profund, precum cel biblic, acest ghid de intelegere a lumii financiare ne schiteaza o cale sigura spre prosperitate si, implicit, spre fericire. Totodata, ne ajuta sa intelegem problemele financiare cu care ne confruntam, oferindu-ne si o solutie ce ne va calauzi pe toata durata vietii noastre. Cel mai bogat om din Babilon este o carte pe care trebuie s-o cititi fara intarziere, s-o recomandati prietenilor si s-o daruiti tinerilor ce fac primii pasi in lumea afacerilor."

Acestea fiind spuse, astept parerile voastre dupa ce o cititi, eventual recomandarile pentru lecturi asemanatoare. Si ca sa va fie mai usor, eu personal mi-am comandat-o online, de la Editura Amaltea. A ajuns in 3 zile si m-a costat 14 lei cu totul.

sâmbătă, 17 martie 2012

Pasi pentru a slabi si a te mentine pe termen lung apoi


Veti gasi AICI cativa pasi care va vor ajuta sa va atingeti scopurile pe termen lung!

joi, 8 martie 2012

Rezultat deosebit al clientei mele

Alina

Tin sa o felicit si pe aceasta cale pe Alina, al carui rezultat merita recunoscut! Pentru detalii asupra acestuia, click AICI.

sâmbătă, 25 februarie 2012

Asimilare buna? Nimic mai simplu!


Pentru cei care au probleme cu asimilarea pare un lucru imposibil. Insa nu e nevoie decat sa dati click AICI, si veti vedea ca se poate!

duminică, 19 februarie 2012

Celulita si retentia de lichide - cum le combatem?



 Intrebarea din mintea tuturor femeilor este asta... Fie ca o recunosc sau nu. Mama mea a descoperit solutia care a dat cel mai mare randament in cazul ei. Eu...stiu rezultatele clientelor mele, care ma fac sa am incredere maxima in Cell-U-Loss! 
Mai multe despre acest subiect gasiti AICI!

marți, 7 februarie 2012

Importanta hidratarii pentru sanatate


 
Daca vorbim despre sanatate in general, despre controlul greutatii sau detoxifiere, apa este un lucru esential pentru fiecare in parte. Mai multe detalii despre cum ajuta hidratarea in toate procesele metabolice din organism gasiti AICI.

luni, 30 ianuarie 2012

Digestie sanatoasa



Bautura de Aloe de la Herbalife sprijina sistemul digestiv intr-un mod foarte eficient. Pentru mai multe detalii, click AICI.

Baie relaxanta pentru o seara deosebita



Pentru ca tot se apropie Valentine's Day si toata lumea e intr-o frenezie totala, am sa va dau si eu o sugestie pentru a va face ziua/seara mai frumoasa. Este un  truc pe care l-am invatat din Cosmopolitan (da, da, revista glossy), si care are efect de fiecare data pentru mine, de cand am inceput sa-l aplic! 
Majoritatea femeilor se bucura de o baie mai mul sau mai putin fierbinte, eventual cu ceva spuma si o masca de curatare pe fata, insa sugestia mea este sa incercati o baie calda spre fierbinte, in care sa adaugati 2-3 linguri de miere, un pahar cu lapte si cateva picaturi de ulei esential cu o aroma care va place (cei de la Cosmo sugerau Levantica), eu mi-am pus Patchouli. Eu am stins lumina si am aprins si doua lumanari pentru a induce acea atmosfera de spa. It's heavenly, dupa cum ar spune americancele! 
Pielea se simte efectiv mai catifelata, simturile se desfata in mirosul uleiului, iar relaxarea indusa este atat de binevenita incat eu aproape am adormit in felul acesta (si nu mi se intampla des sa-mi vina somnul in cada). 
Va spun, incercati si nu veti regreta! Astept sa-mi spuneti cum v-ati simtit! :)
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management