Se afișează postările cu eticheta oameni. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oameni. Afișați toate postările

vineri, 18 iulie 2014

Party Das Kaskaval cu Andreea si Cabral

Credit foto Mihaela Petre

Aseara am avut parte de multe zambete, cunostinte noi si vechi si am zis "Branza" (aka Kaskaval) cand am facut fotografii. A fost o seara marca Andreea si Cabral, sponsorizata de oamenii draguti de la Muller.
Pot spune ca a fost pe masura asteptarilor, cu cascaval proaspat servit cu vin alb, cascaval semimaturat servit cu vin rose si cascaval maturat servit cu vin rosu. Un adevarat deliciu, va spun sincer, si stiti ca gusturile mele sunt formate deja pe mancare de tip gourmet, asa ca va puteti increde, zic eu, in ele.

Multumesc Mihaela pentru fotogtrafia asta. 

My type of food and drink

Unii se joaca, altii pozeaza...



Am inceput "light" seara, facand cunostinta cu cateva persoane foarte dragute, ca Andreea, care are un minunat blog culinar axat pe deserturi. Sau Loredana, care de asemenea se ocupa in timpul liber cu organizare evenimente. 

The Institute e o cafenea tare chic, va recomand un drum pe acolo cand sunteti in zona. Si nu numai.

Berti, Laura si Andreea





In alta ordine de idei, am intalnit acolo si prieteni vechi, cum este Berti, pe care nu l-am mai vazut demult, din cauza programului incarcat (al lui bineinteles). Sau Laura, care initial mi-a trecut prin fata ochilor fara sa o recunosc, apoi mi-am dat seama ca...era o fata familiara. Ultima data ne-am vazut pe la Raliul Sibiului cred..:)





Cabral mereu pregatit cu glume, iar Andreea mereu cu replicile la indemana. Se potrivesc maxim!


Nu pot sa nu mentionez si prietenii datorita carora am putut fi prezenta la eveniment, Cabral si Andreea (well, mai mult Cabral, in cazul meu :D ), care au fost niste gazde perfecte, ca de obicei. Foarte apropiati de oameni si...umani, cum ii place uriasului sa spuna.

Invatam despre Das Kaskaval.




Matei despre making of -ul reclamei Das Kaskaval


Si bineinteles, am lasat la urma ce era mai important. Cireasa de pe tort si motivul reuniunii acesteia minunate: Muller si mai exact, Das Kaskaval! Cateva detalii: Das Kaskaval e o marca Muller, dar made in Romania (ceea ce e de remarcat avand in vedere strictetea germanilor si inclinarea lor catre perfectionism). E un tip de cascaval mai aparte, ce se duce in directia gourmet, si care vin in 3 variante: Proaspat, Semimaturat si Maturat. Un alt fapt interesant este ca ambalajul permite pastrarea cascavalului proaspat prin resigilare. Prinde bine atunci cand nu mananci un cascaval intreg deodata, nu? Mai mult, am scapat astfel de problema uscarii sau a diferitelor pungi inestetice aruncate prin frigider. 
A...si daca astea nu v-au convins, atunci va mai dau doua motive bune, zic eu, pentru care sa cautati in raftul supermarketului brandul Das Kaskaval: pretul e compatibil cu cel al celorlalte branduri de cascaval de pe piata si gustul eu zic ca se ridica undeva deasupra!



Avioane....




Si daca asta nu-i de ajuns, atunci poate il gasiti pe Specialistul Muller pe la raft, si pentru asta chiar merita sa dati o fuga pana la cel mai apropiat supermarket! ;)

Specialistul Muller - Matei! Pe principiul Tall, Dark and Handsome! :D





Gift bag-ul a fost cute
Si va mai las cu cateva spot-uri haioase zic eu:




duminică, 9 decembrie 2012

Bacania Aroma de Odinioara


O sa ziceti ca sunt o tocilara, dar pana acum 2 zile nu am intrat vreodata intr-o bacanie. Nu stiu de ce. Pur si simplu. Aveam senzatia ca sunt numai lucruri nesanatoase (adica gen slanina etc) si nu ma atragea ideea. Insa m-a atras politetea si caldura cu care domnul de la care am primit pliantul mi-a povestit despre bacania ce tocmai s-a deschis langa Centrul nostru Wellness, dar si faptul ca pe pliant scria "mananci sanatos". Si am zis sa incerc, mai ales ca tocmai ce deschisesera si ofereau degustare gratuita a produselor. 
Bineinteles ca nu puteam sa zic nu unei degustari gratuite (sa fim seriosi, cine ar zice nu?), asa ca m-am dus sa vad despre ce este vorba. Am fost intampinata cu multe zambete, voie buna dar si cu niste produse absolut delicioase! Am degustat nucile umplute, tortul krantz dar si serbetul de zmeura (o alta premiera pentru mine). Insa lasand la o parte gustul absolut deosebit, produsele oferite sunt intr-adevar (in mare parte) produse naturale, sanatoase (pe cat se poate) si pregatite cu multa dragoste. Afacerea este din cate am inteles una de familie, iar calitatea oamenilor de acolo face jumatate din munca pentru ei.
Ce mai puteti gasi acolo? De la placinte (cu mere, dovleac sau branza), tort de mere umplut, cozonac (as adauga ca la mama acasa) si pana la dulceturi de diferite feluri, serbeturi, uleiuri presate la rece, zacusca de toate felurile, muraturi deosebite (de ghebe de exemplu), siropuri, cornulete, ciocolata de casa si multe multe altele. Iar pentru exemplificare aveti cateva imagini mai jos:


Cornulete cu ciocolata

Nuci umplute cu magiun de prune si nuca pisata

Serbet de zmeura


Eu imi permit sa va indemn sa-i vizitati si va garantez un zambet larg pe fata la iesirea din incinta de pe Pache Protopopescu! De asemenea puteti sa le dati like si pe pagina de Facebook: aromadeodinioara
Eu le doresc mult succes si sa ne indulceasca zilele cat mai mult timp de acum inainte!

marți, 8 mai 2012

Tea Union cu Andreea si Cabral Ibacka


Am avut ocazia acum 2 saptamani sa schimb doua vorbe si sa-i cunosc mai bine pe Cabral si Andreea. Pe el l-am cunoscut cu 1,5 ani in urma, la raliu, insa pe Andreea nu o stiam decat de pe blogul ei. Am avut aceasta posibilitate datorita unui concurs foarte dragut, organizat de Cabral pe blogul lui, ce viza "talentul" in fotografierea ceaiului. Ei bine, am castigat si eu (thanks to my Canon)!

Sunt cu spatele in poza, dar promit ca nu tratez pe nimeni asa...:)


Si iata-ne intr-o joi dupa-masa, pe mine si pe iubitul meu, in curtea unei vechi case unde ne-am reunit o gasca destul de numeroasa de iubitori de ceai si de vorba. Nu va mai povestesc de drum, care a fost cu peripetii, ce trebuie mentionat este faptul ca Tea Union a fost organizat de Lipton, cu ajutorul familiei Ibacka bineinteles, si intalnirea mi s-a parut cu adevarat reusita!



Lasand la o parte faptul ca am cunoscut o multime de oameni interesanti, am avut posibilitatea sa-i cunosc mai bine, si de ce nu, sa am si o poza alaturi de ei (atat cu Cabral si Andreea cat si cu ceilalti). 




Am vorbit asadar mult despre ceai si beneficiile acestuia, despre alimentatie sanatoasa, despre ce fac eu (da, lumea a fost foarte interesata de cunostintele mele, dar si de activitate in sine), despre ce face Lipton si despre vrute si nevrute, cu multe zambete presarate printre, cu glume si cu voie buna.

Cabral - always making everyone laugh


Nu pot spune decat ca astept sa ne revedem si cu alte ocazii, si sa nu treaca prea mult timp pana atunci!

Gasca la masa

Locatia unde ne-am intalnit a fost la InCasa, un local foarte dragut si discret (atat de discret inca daca nu esti atent nu-l gasesti).
 Mai mult fotografii aveti mai jos:

Info interesante despre ceai

Am facut si abateri de la regulile wellness...dar nu prea mari si universal acceptate de toata lumea! :)
Cabral, eu, Andree si Razvan
Everybody in the Casa mare!!! :))

luni, 30 aprilie 2012

Junii Brasovului 2012

Inainte de a incepe spectacolul

Junii Brasoveni...Una dintre sarbatorile mele preferate. Desi nu este o sarbatoare propriu-zisa (nu e trecuta in calendar), este o traditie pastrata de zeci de ani in zona Brasovului. 
In prima duminica dupa Pasti, junii din diferitele grupuri din jurul Brasovului, se aduna pentru a defila pe un traseu bine definit prin Centrul Vechi, urmand a se opri sus pe munte la Pietrele lui Solomon, si a continua cu obiceiuri precum aruncatul buzduganului si dansurile populare bine cunoscute de tot romanul. 

Fanfara Militara


Pe mine insa ceea ce ma misca cel mai mult este acea defilare, cu niste superbe exemplare de cai, cu costumele lor deosebite si lucrate cu foarte multa migala, pastrate in conditii excelente de-a lungul anilor. Imi mai place si atmosfera creata de acestia, cand striga "Hristos a inviat" si toata lumea adunata (atat brasoveni cat si turisti) raspunde in cor: "Adevarat a inviat". 



Lumina din ochii copiilor atunci cand vad spectacolul ecvestru oferit. Caldura din sufletul meu, atunci cand ma aflu in centrul acestei traditii atat de frumoasa.  In final, ma uimeste mereu modul in care caii se dau efectiv in spectacol, parca ar stii ca sunt frumosi, sunt admirati si trebuie sa dea ceva din asta inapoi multimii adunate.


Junii sunt impartiti in cateva grupuri bine definite, si trecerea se face exact in ordinea aceasta: Junii Tineri, Junii Batrani, Junii Curcani, Junii Dorobanti, Junii Brasovecheni, Junii Rosiori si Junii Albiori.


Junii Tineri sunt intemeietorii obiceiului, si sunt vechea ceata a feciorilor, atributul de "tanar" li s-a alaturat pentru a desemna deosebirea intre cei necasatoriti, care prin casatorie erau obligati sa iasa din randurile companiei. 


Junii Batrani (cu toate ca este o nepotrivire), au aparut datorita necesitatii de a ingrosa randurile celor ce luptau pentru apararea tinutului. Membrii acestei organizatii sunt barbati casatoriti din zona "Pe Tocile".


Junii Curcani, al caror nume provine de la compania acoperita de glorie in razboiul pentru Independenta de la 1877, al Romaniei. Costumul acestora a devenit un simbol.


Junii Dorobanti au functionat impreuna cu Junii Curcani pana la 1879. Costumul este asemanator cu al Junilor Curcani, deosebirea fiind ca Dorobantii poarta caciula sura, model Mihai Viteazul, pe care apare stema Tarii Romanesti.


Junii Brasovecheni sunt o imitatie a Junilor Batrani, atat in protocolul organizarii cat si in port, cu deosebirea ca in loc de palarii poarta caciula simpla turcana cu "tugui".



Junii Rosiori sunt a doua companie care prin costum si onomastica aminteste de Razboiul pentru Independenta de la 1877. Acestia poarta costumul cel mai pitoresc: camasa le este bogat brodata cu motive populare, si suta sau chiar mii de paiete din argint aurit, incinsa cu "serpar" cusut cu margele si fluturi aurii.

Unul dintre cei mai tari juni - probabil in varsta de 4 ani!

Junii Albiori numiti din vechime "ai albi", deoarece costumul lor era alcatuit din vesminte albe. Sunt constituiti in marea lor majoritate din breslele macelarilor si negustorilor. Costumul lor difera de cel al Junilor Tineri si Batrani prin camasile de panza alba, scoase in afara, lungi pana la genunchi si largi, in 12 clini, impodobite cu fluturi aurii si broderii in motive romanesti.

Absolut demential pustiul acesta - A facut spectacol in adevaratul sens al cuvantului.

Inainte de defilare, fanfara militara deschide traseul. Totul dureaza in jur de o ora. Eu recomand cu mare drag sa mergeti sa vedeti macar odata Junii Brasoveni, caci merita! Asta cu atat mai mult daca va place zona Brasovului. Ar trebui sa mentionez insa ca daca vremea este potrivnica Junii se amana pentru urmatoarea duminica. 

* Pozele nu au o ordine anume, nu sunt asezate in functie de grupuri. Mai multe puteti vedea mai jos:































Si noi, cei 4 fantastici care am fost acolo...:)

Bitu si Alex

Jinx la a doua participare din viata lui

Me, Jinx and Sis

Cei trei iezi cucuieti :)

Si ca sa va faceti o idee de o parte din oamenii care s-au adunat sa vada defilarea:

Crowd
 
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management