Se afișează postările cu eticheta memories. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta memories. Afișați toate postările

marți, 2 octombrie 2012

Melodia zilei: Sonique - Sky (2000)


Poate o sa radeti, ca mereu pun melodii mai vechi, dar asta chiar e tare! Trebuie sa recunoasteti...;)

 

duminică, 5 august 2012

Sailor Moon (1992 - 1997)


Wow! Sunt atatea de spus despre Sailor Moon incat nu stiu exact de unde si cum sa incep. In primul rand cred ca as putea spune ca sunt anime-urile mele preferate! Nu spun desene pentru ca este o mica diferenta intre acestea si anime-uri. Desenele sunt cele pe care le vedeam cand eram copii la Cartoon Network sau pe alte canale de televiziune, gen Dexter's Laboratory, Scooby Doo, Family Guy si altele asemanatoare.
Anime-urile sunt desenele japonezilor. Sunt desenate specific (ochi mari, fete mici, par lung etc) si au o multime de elemente specifice Japoniei (legende, traditii, etc).

Sailor Moon (ultima transformare)

Sailor Mars (a doua luptatoare)

Usagi Tsukino

Rei Hino

Ami Mizuno

Sailor Mercury


Si dupa cum spuneam, dintre anime-uri, Sailor Moon mi-a placut cel mai mult! Inca de cand le-am vazut prima data, cand aveam vreo 10-11 ani, la verii mei, la Cociuba Mare, unde nu prindeam decat TVR1, m-au fascinat. Povestea era una mult mai "matura" (chiar daca nu din prima serie) decat ce mai vazusem eu pana atunci.
Sailor Moon are o istorie foarte vasta, incepand cu anul 1992 cand este difuzat primul episod. Se imparte apoi in 5 serii: Sailor Moon, Sailor Moon R, Sailor Moon S, Sailor Moon SuperS si Sailor Moon Sailor Stars. Autorul manga (benzi de desene japoneze) care a creat Sailor Moon este Naoko Takeuchi, si tot el a gandit si 3 filme aferente sfarsitului fiecareia dintre partile 2-4 (in alte cuvinte Sailor Moon R Movie, Sailor Moon S Movie, Sailor Moon SuperS Movie).

Tuxedo Mask (eroul ce o salveaza mereu pe Sailor Moon)

Luna - pisica de la care a pornit totul!

Mamoru Chiba (iubitul lui Usagi)
Mamoru & Usagi
Sailor Moon & Tuxedo Mask


Cine este Sailor Moon? Este o adolescenta ca oricare alta, care intr-o zi intalneste o pisica (vorbitoare), ce ii aminteste ca de fapt, destinul ei este sa salveze lumea din mainile Raului. Alaturi de o echipa de luptatoare din regatul Lunii, ce s-au reincarnat pe Pamant ca simple adolescente, ea lupta de partea binelui, sacrificand uneori pana si propria viata pentru iubire, adevar, dreptate si lumina. Este un ideal de feminitate, eleganta, bunatate, inocenta, veselie, prietenie si iubire. Este fata perfecta! 


Minako Aino

Sailor Jupiter

Artemis - perechea Lunei, si prietenul nedespartit al lui Minako

Sailor Venus


Eu pot spune ca iubesc toata seria (cu mici preferinte bineinteles pe ultimele doua parti), regasesc multe trasaturi de caracter ale lui Usagi ce se aseamana mult cu ale mele, drept urmare este bineinteles eroina mea preferata. Insa nu pot sa spun ca celelalte personaje imi displac, dimpotriva, fiecare are ceva special, ceva care ma incanta, ceva care ma intriga, ceva... Pe Usagi Tsukino (aka Usa-ko sau Sailor Moon sau Serenity) o am cu mine mereu totusi...Nu numai in ganduri, ci si pe piele (la 20 de ani tatuandu-mi o imagine ce o reprezinta, pe omoplatul stang). 

Setsuna - "dadaca" Chibiusei

Diana - fiica Lunei si a lui Artemis, si cea mai buna prietena a Chibiusei

Hotaru Tomoe

Serenity & Small Princess

Sailor Pluto

Sailor Saturn

Chibiusa - fiica lui Usagi si a lui Mamoru

Haruka Tenou

Sailor Chibi Moon

Sailor Neptune

Sailor Uranus

Michiru Kaiou


De ce am ales sa va reamintesc (unora dintre voi) de acest personaj atat de popular din copilaria noastra? Pentru ca de curand am reluat vizionarea seriei, si bineinteles refacerea ei in vederea pastrarii pentru copii, nepoti si stranepoti. :) 

Pegasus (aka Helios - iubitul Chibiusei)

Sailor Stars

Moon & Chibi Moon Super S

Sailor Wariors

Taiki Kou

Sailor Star Maker

Yaten Kou

Sailor Star Healer

Sailor Moon Super S poster

Princess Serenity angel

Seiya Kou

Sailor Star Fighter


Acum serios, pur si simplu cred ca merita sa va reamintiti de vremea copilariei, si cat de simple erau lucrurile atunci. Oricum, ce e cert este ca Sailor Moon a implinit pe data de 6 Iulie 2012 nu mai putin de 20 de ani de la "infiintare" si producatorii au anuntat o noua serie, ce va fi difuzata la nivel mondial in 2013!! Eu una nu mai am rabdare! Abia astept sa vad ce ne mai pregatesc...

Site oficial: Sailor Moon

sâmbătă, 28 iulie 2012

Melodia zilei: A R Rahman & Srinivas - Chale Chalo (2001)


Melodie ce face parte din soundtrack-ul unui film despre care am sa postez cat de curand. Imi place maxim!

 

duminică, 8 iulie 2012

Blog rocker @ B'Est Fest 2012 (ziua 2)

B'Est Fest parc

Ziua 2 a inceput intr-un mod mult mai putin placut decat s-a terminat. Dar toate sunt bune cand se termina cu bine, nu? Ca sa fiu mai la obiect, mi-au ridicat din nou masina, si a trebuit sa ma descurc cu mijloacele de transport in comun pana in Tunari! Noroc ca am avut inspiratia sa iau numarul Ralucai, careia tin sa-i multumesc pe aceasta cale ca s-a intalnit cu mine, caci altfel nu mai ajungeam.
Anyway... Pot zice ca ziua 2 a fost pentru mine mai degraba una de shopping and fun. Am dat o tura pe la toate standurile posibile si imposibile de prin parcul B'Est Fest, mi-am facut un portret in carbune, mi-am luat breloc nou la telefon si m-am dat in Tornada! :)


Mers pe sfoara

Sarit pe sfoara :))

Hamacele in care nu am mai reusit sa stau (don't mind the trash..)

The guys, the stages, the sunset...The second day has begun!

Gasca vesela de la Pardon


Cine o vede pe fata asta sa-i zica sa-mi dea si mie pozele cu mine! :))
Recycle!




Erau in starea de spirit necesara atat cateii cat si pustiul



Art



Amazing work!

La wellness, 2-3 oameni, la clatite...10

Food from all over the world


De aici o sa-mi imbrac eu pustiul (cand va exista).

Super tari!!


Imi place la nebunie cea argintie

Cerceii de jos erau enooormi!!





Geanta pe care vreau sa mi-o cumpar!

Butoni




Pegas



Poseta absolut dementiala! Gotta have it!



Pentru o cauza buna




Fata care mi-a facut portretul



Freedom Music Dance Arena





Dintre trupele prezente in line-up sambata, ma interesau Antract (pe care insa nu i-am mai prins din cauza pataniei), Royksopp si BassTurbat (la recomandarea Ralucai).
Surpriza mea a venit insa din partea Milow! Am devenit fan instant, cand am trecut pe langa scena pe care canta el si trupa lui. Nu am auzit niciodata de el (desi am auzit varianta lui pentru Ayo Technology pe undeva), dar m-a vrajit vocea si muzica lui in general. E absolut hipnotizant!


Milow, the voice that rocks!



Au urmat apoi cei de la Royksopp. Ce sa zic, show total! Adica...nu numai faptul ca muzica lor suna extraordinar de bine, dar si faptul ca solista a schimbat cel putin 5 outfit-uri, si ca au avut influente clare de dubstep in melodiile mai noi, si nu in ultimul rand, ca au revenit de doua ori pe scena la aclamatiile multimii, a facut ca prestatia lor sa fie una dintre cele mai apreciate, si care a adunat una din cele mai mari multimi din toate zilele de festival. 
Nordicii stiu sa cante si sa faca o multime sa sara in aer, asta e clar!

Royksopp


Prezenta scenica, nu gluma





Dupa niste mancarica buna pentru suflet si o bere bruna perfecta pentru vremea de afara, am purces spre Freedom Music Dance Arena, unde nu iti era permis sa intri decat daca erai major, si unde au agitat spiritele cei de la BassTurbat. Despre ei nu stiam decat ca sunt reprezentativi pentru dubstep-ul romanesc, si ca toata lumea adunata inauntru parea sa-i cunoasca si sa-i adore. Ei bine, imi permit sa critic, cunoscand ce muzica fac cei de pa afara, si vazandu-i live si pe cei de la Modstep, pentru comparatie. Nu exista. Comparatie ma refer. Adica....mai e muuuuult de lucru pentru a ajunge la nivelul celor de la Skrillex, Maverick Sabre sau altii de genul asta. 
Nu zic ca nu au avut si melodii destul de ok, pe care te puteai misca, dar marea lor majoritate prea agresive din punctul meu de vedere, prea...agitate. E nevoie totusi si de ceva ritm pentru a se putea numi muzica, nu numai de niste scratch-uri si beat-uri. 
Oricum, cred ca au fost putini dezamagiti si ai mei amici, caci am plecat inainte sa se incheie concertul lor. Cand am ajuns inapoi in Bucuresti am avut si norocul (nemaintalnit) sa gasesc pe cineva cu care sa impart taxiul la 5 fara ceva, deci...all ended well.


Si ca bonus de la aceasta zi, va pun o scurta filmare cu Royksopp (ignorati calitatea sunetului, eram chiar langa boxa):



 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management