Ce sa zic mai mult decat ca este cred al doilea roman politist-psihologic pe care-l citesc. Nu prea e genul meu de lectura, dar nu am cum sa nu va vorbesc despre carte, caci m-a tinut cu sufletul la gura propriu-zis, si nu multe carti reusesc asta!
Ai senzatia ca te uiti la un film cand o citesti, si nu te poti opri. Mai dai o pagina si inca una si...desi ai treaba, nu vrei sa pierzi actiunea! Ce m-a atras pe mine sa lecturez paginile a fost titlul. Sunt o impatimita a automobilisticii si Rolls-ul este o opera de arta. Asadar am zis sa vad ce-i poate imaginatia autorului. Credeti-ma, poate!
In primul rand mi-a placut la inceput iubirea ce s-a infiripat intre Irina (o violoncista cu o cariera promitatoare in fata) si Victor (un inginer cu vlaga si simtul umorului). Nu am inteles initial alternarea actiunii de la aceasta poveste, la una in care o anumita fata se plimba cu un Rolls prin Europa, dar pe parcurs mi-a rasarit in minte dubla personalitate pe care o imaginase Chiril.
Va invit sa cititi cartea pentru un "film" politist-psihologic cu accente de romance si drama mai ceva decat cele de la TV. Si pretul e unul simbolic - 4 lei (poate fi gasita AICI).
Iar pentru a va face pofta de o masina...aparte, va prezint Rolls Royce Excalibur:


20:42:00
GeminiGirl

