Se afișează postările cu eticheta taxi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta taxi. Afișați toate postările

joi, 22 martie 2012

Din categoria "Ca la noi, la nimenea"


Yup! Din nou am patit-o cu taxiul in Bucuresti. E adevarat, nu eu personal, dar ma afecteaza si pe mine. Iubitul meu a fost victima de data asta. Si da, s-a uitat cum il chema pe taximetrist, din pacate acesta era unul de origine maghiara si nu l-a putut retine. Nici macar nu s-a gandit ca va fi nevoie. 
Cum s-a intamplat? A plecat de dimineata la un eveniment, a luat frumosul taxi din statia de taxiuri, si a mers pana la iesirea din Bucuresti cu acesta. In timpul cursei a vorbit la telefon. La sfarsitul conversatiei a pus telefonul pe bancheta, intre picioare, caci ii era greu sa-l puna inapoi in buzunar. La coborare a uitat pentru cateva clipe de el. Si-a adus aminte de indata caci trebuia sa dea un telefon si a incercat sa opreasca taxiul. De unde? Nici gand sa mai opreasca... Normal, nu era o rasnita de telefon. Era Iphone 4! In plus, dupa ce a plecat, la nici 5 minute telefonul era deja inchis. Deci omul plecase clar bucuros de "bacsisul" insusit si generos!
Eu personal sunt (inca) stupefiata de lipsa de bun simt, respect, integritate si de umanitate a acestor oameni ce se numesc taximetristi. Nu inteleg...daca chiar mor de foame si nu mai pot trai de pe o zi pe alta decat furand de la clienti, de ce naiba nu-si cauta alt job??? In 2 luni am ajuns sa dam in total aproximativ 1000 Euro de astfel de "bacsisuri" domnilor taximetristi onesti si muncitori, carora daca nu le lasi macar jumate din valoarea cursei se uita la tine ca la ultimul tigan. Am senzatia ca la angajare, pe fisa postului acestor minunati domni scrie: "Must be able to steal senseless". 
Deja sunt dezgustata. Compania de la care era domnul de azi este Taxi Auto Cobalcescu, insa nefiind luat la comanda nu s-a putut face nimic. Trebuie sa recunosc, in ciuda faptului ca azi i-am defaimat putin fiind plina de nervi, pe Facebook, ca au fost destul de OK (a revenit seful departamentului ce se ocupa de chestiile astea cu un telefon dupa ce s-a uitat in baza de date dupa numele relativ al respectivului, sa-mi spuna respectuos ca nu l-a gasit si ca daca aflam ceva, sa ii sesizam pentru a anunta primaria). Mai putin doamnele cochete de la dispecerat si de la secretariat, care nici macar nu erau interesate de nume, le preocupa doar indicativul. 
Eu ma gandeam, frate, sa fim seriosi, acum de fiecare data cand luam un taxi trebuie sa intrebam de urmatoarele din clipa in care urcam: nume, indicativ, numar de la masina, numar si serie de buletin (preferabil si o copie xerox), adresa de resedinta, si eventual numele primului nascut! C'mon!! You gotta be kidding me! Eu de cand am patit boacana suflu si-n lapte acru, si intreb de fiecare data cand cobor din masina si il las sa astepte, de indicativ sau ii iau numele intreg, asta dupa ce inainte de a urca ma uit cu atentie de la ce firma e. Insa daca va spun cum se uita la mine cand ii intreb de indicativ, zici ca ii injur de mama! De unul am tras vreo 5 minute pana sa-mi zica. 
Am luat insa o decizie: de azi nu mai las nici un bacsis decat daca merita cu prisosinta. Si o sa radeti, dar cred ca am sa-mi fac un mic "inventar" cu taxiurile pe care le iau, indicativ, nume sofer, etc pentru a compara. Va promit ca daca resusesc sa fac asta, am sa pun aici recenzii cu privire la cat de multumita am fost de servicii, cum au reactionat la diversele bacsisuri sau la lipsa acestora etc. 

Ce e si mai dragut e ca omul i-a zis iubitului meu in drum spre destinatie ca si el locuieste in zona Drumul Taberei (mai exact Raul Doamnei) si cu toate astea nu i-a dat prin cap ca poate ne mai vedem pe aici.....

vineri, 17 februarie 2012

Absenta....motivata



Am absentat de pe blog de cateva zile. Din varii motive, unele mai bune altele mai putin bune. Stiu, scuzele le gasim mereu, insa...Ieri chiar a fost motivata absenta. Din pacate am fost "talharita" (cum a spus cineva) de catre un domn taximetrist, caruia pe aceasta cale tin sa-i urez toate...cele "bune", cat mai multe si mai variate! Da, am lasat geanta (cu...aproximativ toata viata mea in ea) si o punga maaare cu produse Herbalife in masina dumnealui, rugandu-l sa ma astepte caci trebuia sa intru undeva sa cumpar ceva, apoi sa mergem spre cabinet. 
Ei bine...cand am iesit din cladire, ia taxiul de unde nu-i! The man was gone with the wind! Ce sa mai una alta. Am fost si eu de vina caci aveam multe pe cap si nu am avut prezenta de spirit sa ma uit nici la firma nici la numarul de inmatriculare, si vina lui ca....well, E VINA LUI! Sincer, am blestemat putin Bucurestiul cu oamenii de genul asta din el, caci in 23 de ani in Brasov n-am patit asa ceva. Cum poti sa pleci efectiv cu bagajele omului cand el ti-a spus clar sa il astepti, pe de o parte. Pe de alta parte, ce fel de om esti tu ca sa pui mana pe lucrul care nu e al tau? Nu pot nici sa inteleg, nici sa concep. In fine..
La un calcul relativ, suma la care se ridica bunurile furate este de 2500 lei. Nu ma intrebati ce aveam acolo caci v-am zis...era totul mai putin cainele si laptopul.... Si da, l-am luat din statia de taxiuri, nu prin comanda. Si nu, nu am platit cursa sa zici ca nu a auzit si a crezut ca am coborat de tot. Damn! Wish I took the time to make a call....
Anyway, lasand la o parte faptul ca am fost total daramata moral ieri, acum am inghitit in sec si merg mai departe. Ca Pasarea Phoenix...Rising from my ashes. 
Dar in continuare sper ca acel om sa piarda triplu decat va face din ceea ce a furat! Asadar...absenta motivata. There, now I'm back!

P.s. De acum m-am invatat minte, si sper sa invatati si voi din experienta mea: fac comanda la taxi, daca nu reusesc si iau din statie, verific firma si eventual numele soferului, intreb indicativul si preferabil iau geanta cu mine.

P.p.s. Daca vedeti vreun taximetrist cu GPS Smailo, imbracat cu o haina neagra cu dungi albe pe maneci, cu parul foarte inchis la culoare, bine facut, in jur de 30-35 ani si care are tarif de 1,39 lei/km, intrebati-l de nume, si eventual reveniti si pe la mine cu un comment.
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management