Se afișează postările cu eticheta muzica orientala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta muzica orientala. Afișați toate postările

luni, 22 octombrie 2012

Casa Satya



Joi seara am avut placerea sa fiu invitata la Casa Satya pentru a degusta deliciile pe care localul le are de oferit. Am plecat de acolo la o ora tarzie, dar multumita, energizata si cu zambetul pe buze.
Pot spune ca am avut parte de o seara deosebita, in compania unor persoane foarte simpatice.
In primul rand, la capitolul ospitalitate pot spune ca Satya sta mai mult decat bine, tot personalul si inclusiv gazda facandu-ne sa ne simtim ca niste oaspeti de vaza.
Meniul s-a bazat pe principiul Ayurveda, drept urmare primul venit (si servit) a fost desertul. Eu (ajutata bineinteles din punct de vedere al ideii de iubitul meu) l-am denumit simbolic Pine-Apple Time (o combinatie de ananas cu mar, gris cu topping si inghetata servita pe felii de portocala). Delicios as adauga! Si o prima surpiza foarte interesanta a fost ceaiul. Din cate am inteles era o combinatie de ceai verde sau negru cu extract dintr-o ciuperca. Gustul era foarte dulce si aducea a must, avand chiar si o tendinta de a fi acidulat! Trebuie sa recunosc ca nu am baut niciodata un astfel de ceai.









Am primit si ravase! :)

Toate aceste descoperiri aveau loc pe terasa localului, unde tot aranjamentul canapelutelor si al meselor te ducea cu gandul la un lounge. Apoi am fost invitate in ceainarie, unde eu personal mi-am clatit ochii cu design-ul localului, caci efectiv te invita la relaxare si reverie. Am avut senzatia ca am intrat in India! Pufurile si pernele si toate obiectele te duceau cu gandul la taramuri orientale si pline de farmec si mister. 
Am fost acolo rasfatate efectiv cu fel de fel de preparate fusion, dintre care mie mi-a incantat papilele gustative in mod deosebit sufle-ul de legume, si fresh-ul de morcov si mar.








Gazda noastra ne-a pregatit si doua surprize: un dans oriental din buric, care a fost minunat (demult vroiam sa vad pe viu un show de genul asta). Si o partida de jocuri interactive cu impulsuri (trebuia sa fiti acolo ca sa intelegeti). 








Una peste alta, seara a fost speciala, si a fost asa datorita unui local unde trebuie sa mergeti daca va surade ideea de mancare sanatoasa, relaxare, raw food, fusion sau pur si simplu vreti o doza de orientalism. Casa Satya is the place for you!

marți, 28 august 2012

Melodia zilei: Nancy Ajram - Enta eih



Melodia de azi am regasit-o intamplator, si am pus-o in lista de "amintiri" pe Youtube, caci mi-a fost dedicata candva... E frumoasa, si videoclipul traduce versurile chiar si daca nu intelegi limba... 

 

luni, 30 iulie 2012

Krishna Caffe

Intrarea relativ modesta de pe Bd. M. Kogalniceanu



De multe ori am trecut, in drumurile mele spre munca sau inapoi spre casa, pe langa un mic local numit Krishna Caffe. Vorba vine mic, caci asa pare de afara. De fapt...o sa recunosc ca de afara nu pare a fi cine stie ce. 
Mereu insa m-a atras prin numele sau. Asadar cand s-a ivit ocazia (intalnirea cu un prieten din Brasov) sa merg acolo, am zis "Yeaahhh" (precum Lil Jon)! :)




Ce pot spune este ca am fost foarte placut surprinsa! Este absolut genial localul! E adevarat ca initial (daca vii ziua) cand intri inauntru ai senzatia ca este foarte intunecat, dar ochii se obisnuiesc relativ rapid cu nivelul de luminozitate, si incepi sa intri in atmosfera indiana. In primul rand mi-a placut decorul. Te minuneaza faptul ca nu iese o clipa din context, si totul, de la bar pana la baie este decorat cu motive indiene si orientale. In al doilea rand nu am putut sa nu apreciez separeurile, foarte discrete si foarte placute! Demult cautam un loc care sa aiba separeuri, si trebuie sa recunosc ca pana acum nu am gasit nici in Brasov nici in Bucuresti (or maybe I don't know the right places). 

Krishna & Radha



Separeul in care am stat noi




In al treilea rand faptul ca gasesti o multitudine de arome pentru narghilea, dar si narghileaua in sine, este super tare! Mi-era chiar dor de o narghilea, caci nu am mai fumat de la ziua mea, din 2010. Si am ales una foarte interesanta: cu aroma de menta! Va sugerez sa o incercati, e ca si cand ai fuma si ai mesteca Orbit in acelasi timp! Fun!!




Si in ultimul rand dar nu cel din urma, muzica. Este bestiala! Asta bineinteles pentru cei deschisi la minte, care stiu sa diferentieze muzica orientala, indiana si arabica de manele. Eu una pot spune ca mi-am binecuvantat urechile cu ritmuri demult uitate (adica tot din 2010 de cand mi s-au furat CD-urile din masina), de care mi-am reamintit cu drag si dor. 
Ahhh, the memories...Singurul lucru mai putin placut este ca uneori muzica este data prea tare pentru separeuri (adica omul trebuie sa se mai si inteleaga cu cel cu care converseaza). Altfel, servirea ireprosabila, si chelnerita (nu stiu daca este aceeasi tot timpul) foarte draguta!



Toaletele






Toaletele din nou


Nu mai pot adauga decat ca as reveni oricand cu drag la Krishna, pentru o narghilea, muzica buna si intimitate! Merita sa gustati si voi macar odata o mica bucatica din India chiar in mijlocul Bucurestiului.
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management