Se afișează postările cu eticheta soul music. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta soul music. Afișați toate postările

duminică, 25 ianuarie 2015

Muzica clasica - epifanie recenta



Am descoperit, odata cu relatia inceputa acum aproape 2 ani, muzica clasica. Nu neaparat in sensul ca nu mai auzisem pana atunci de ea. Dar...chiar am descoperit-o. Am simtit-o. Este o exerienta muzicala ce merita traita. 
Am fost multe premiere, intre timp. Insa despre asta vroiam sa scriu demult. Cateva din compozitiile mele preferate sunt urmatoarele:

1. Chopin - Nocturne No 2 in E Flat Major


2. Debussy - Claire de Lune



 3. Mozart - Piano Concerto Nr 21 in C Major



4. Dvorak - Serenade




5. Strauss Jr 2 - The Blue Danube



6. Satie - Trois Gymnopedies No. 3



7. Faure Pavane - Op 50



8. Handel - Sarabande from Suite No 4


Acestea sunt unele din compozitiile care ma inspira cel mai mult. Pot sa spun ca pana acum Claire de Lune, a lui Debussy este in topul preferintelor. 
Muzica asta...ma duce uneori intr-un alt loc. Undeva. Sus.



joi, 29 noiembrie 2012

Melodia zilei: Chrom - Break the Chains (2012)


Am revenit dupa o lunga absenta. Well, nu pot spune ca am revenit in forta, dar incet incet, pe masura ce mi se aseaza programul am sa incep sa pun si pe blog postari cu o frecventa acceptabila. 
Anyway, azi nu m-am putut abtine sa nu pun melodia asta. Este absolut superba! Ca de altfel o gramada de melodii ce tin de zona industrialului. Damn...nu credeam ca va intrece ceva hip-hop-ul in preferintele mele, dar se pare ca m-am inselat. 

Asadar, ascultare placuta!

 

sâmbătă, 28 iulie 2012

Melodia zilei: A R Rahman & Srinivas - Chale Chalo (2001)


Melodie ce face parte din soundtrack-ul unui film despre care am sa postez cat de curand. Imi place maxim!

 

marți, 27 martie 2012

Melodia zilei: Neil Young - Harvest Moon (1992)


Melodia asta este atat de.....cumva! Nu pot spune ce are, dar cu siguranta il are pe vino 'ncoa. Enjoy it, alaturi de un pahar de vin rosu, si un dans cu iubitul/iubita sau sotul/sotia...

 

marți, 20 martie 2012

Melodia zilei: John Legend - Ordinary People (2004)


Multumesc Anca pentru reminder!

vineri, 16 martie 2012

Melodia zilei: Pink - Who Knew (2006)


If someone said three years from now
You'd be long gone
I'd stand up and punch them out
Cause they're all wrong
I know better
Cause you said forever
And ever
Who knew


joi, 15 martie 2012

Hip-Hop Online Radio? Hot 108 Jamz (New York) is the name of the game


Nu stiu voi cum sunteti, dar eu cand ascult un radio bun raman fidela muuuult timp. Ei bine, acesta este cazul si cu minunatul post online Hot 108 Jamz Hip Hop Music from New York.
Am dat peste el cautand un post de radio online care sa imbine toate tipurile de hip-hop, Este si Vest, vechi si noi. Vazand ca e din New York, si stiind ca acolo este inceputul si sfarsitul tuturor lucrurilor bune din SUA, am zis sa incerc. Si nici ca mi-a parut rau. Am gasit absolut tot ce doaream, ba chiar si putin Dirty South Hip-Hop, putin Lil Jon, putin R'n'B si in mare cam tot ce trebuie.
Auzul mi-a fost placut gadilat de o multime de melodii absolut dementiale, pe care nu le mai auzisem demult, iar altele  noi dar care suna foarte bine. Nimic din ceea ce nu-mi place (ma refer din "gama" hip-hop) nu s-a difuzat. In plus, un lucru ce mi-a placut mult, nu sunt aproape deloc reclame! BIG PLUS!

Asadar, va recomand cu incredere (caci sunt convinsa ca o sa va placa) acelora dintre voi care cautati hip-hop bun, postul mai sus mentionat. Singurul lucru pe care il regret este ca nu am cum sa ascult un radio online in masina. Cred ca numai pe postul asta ar fi setat!

P.s. I know, I'm a hip-hop freak! My baby is gonna be a freakin' rapper!

Melodia zilei: Adele - Set Fire to the Rain


But there's a side to you that I never knew, never knew
All the things you'd say, they were never true, never true
And the games you'd play, you would always win, always win 



duminică, 11 martie 2012

Vika Yermolyeva - o pianista aparte


Am aflat de ea intamplator, citind o postare de pe blogul Kariokai (pe care o urmaresc constant si pe care o consider un mic geniu al sarcasmului). Am dat play...and I was blown away! Nu-mi venea sa cred cat de bine pot sa sune melodii rock la pian. 
Stiam ca pianul suna bine in general, si imi placea, mereu mi-a placut. Ba chiar regret ca nu am luat lectii caci degetele-mi sunt facute pentru asa ceva (si nu spun numai eu asta), lucru de care am de gand sa ma ocup cat de curand. Revenind, simtul auditiv mi-a fost extrem de placut incantat de notele care ieseau de sub degetele fetei, in mod special pe linia melodica de la Queen - Bohemian Rhapsody. Fiind intrigata, am dat un search pe atotstiutorul Google, unde am descoperit site-ul personal al Vikai. Am fost din nou uimita de franchetea cu care aceasta vorbeste despre ea, despre greutatile intalnite in a-ti castiga existenta facand asta, si despre munca pe care o depunde atunci cand face un cover. Insa in acelasi timp mi-a placut ideea care mi-a venit intrand pe site-ul ei: poate fi un cadou excelent pentru o persoana apropiata - un cover la pian, comandat special pentru el/ea, dupa melodia preferata! Preturile nu sunt mici, dar e ceva special. 
Anyway, pentru cine este fan al pianului, pe site-ul Vikai exista si o sectiune de mp3-uri, care pot fi descarcate gratuit, a melodiilor pentru care deja a facut cover-uri. 
 
Printre favoritele mele se numara: Depeche Mode - Somebody, Staind - Outside si cea care mi-a starnit interesul, Queen - Bohemian Rhapsody.
 
Oricum, mi se pare foarte interesant modul in care Vika s-a folosit de talentul ei pentru a face ceea ce isi dorea, si ceea ce o pasiona de fapt. Superb!
Va sugerez sa ii faceti o vizita pe site, mai ales daca va plac una din acestea doua: pian si/sau rock/metal.

luni, 27 februarie 2012

Melodia zilei: Maxence Cyrin - Where is my mind


Melodia de azi face parte din soundtrack-ul unui film incredibil pe care l-am vazut zilele trecute. O sa va pun in tema si cu el, insa inainte de asta trebuie sa ascultati ce muzica poate compune acest om! 
P.s. Da, in ultima vreme am o obsesie cu pianele, ma bate gandul sa fac niste cursuri in directia asta!

vineri, 24 februarie 2012

Melodia zilei: Metallica - Nothing Else Matters


Dupa cum spune si cantecul....Nothing else matters.........

 

duminică, 19 februarie 2012

Melodia zilei: UB40 - Food for Thought


Melodia de azi e speciala... Nu stiu de ce, dar e! Desi imi plac UB40 si i-am ascultat destul in "tineretea" mea, melodia asta nu o cunosteam. Poate si pentru ca atunci nu aveam internet sa-mi aprofundez cunostintele legate de ei. Insa ma bucur enorm ca am avut ocazia sa o ascult, datorita cuiva la fel de special precum melodia. 
De ce e atat de misto? Nu stiu sincer. Sound-ul, relaxarea pe care o induce, linia melodica, vocea lui Ali m-au facut sa o ascult in mod repetat si sa intre la Favorite. 
Frumos...merita! Si da, e perfecta pentru o duminica seara petrecuta in doi...

 

vineri, 17 februarie 2012

Melodia zilei: George Michael - Careless Whisper


George...always in style...Enjoy!

 

sâmbătă, 11 februarie 2012

Melodia zilei: Al Green - I can't get next to you


Absolut geniala... Linia melodica, negativ, sound in general, solo-ul de chitara, vocea lui Al.....Superb totul! Numai cand ma gandesc cum se poate dansa pe melodia asta...Hmmmmmmm. Best!!! Nimic si nimeni nu-i bate pe negri la muzica. It's got soul! Lots of it! Feelin' it deep inside....

 

Hip-Hop-ul anilor '90 din Romania

B.U.G. Mafia si Loredana

Mi-am adus aminte de "renasterea" mea muzicala, zilele trecute, cand am pus playlistul cu muzica romaneasca buna. Aveam in el o multime de melodii din repertoriul B.U.G. Mafia, Marijuana, La Familia (atunci cand faceau muzica nu tampenii), Parazitii si Morometzii. Cam asta insemna Hip-Hop in Romania din '93 incoace. E adevarat ca eu am descoperit toate astea prin 2000, cand scoteam si eu nasul in lume (pe la 13 ani), si cand prin cartierul meu (in care baietasii stateau seara si faceau rime, se bateau, si faceau alte chestii ilegale si cool, iar fetele smechere ii insoteau) se auzeau beat-urile si rimele de la etajul patru (la care ma aflam eu). 
Insa lasand astea la o parte, atunci am inceput sa iubesc Hip-Hop-ul si Rap-ul, si am inceput sa aud mai mult decat simple vorbe, am auzit sa aud beat-uri, muzica, rime, sound...Am inceput sa simt muzica! "Mafiotii" au fost prima mea iubire in sens muzical, si pornind de la albumul "Intotdeauna pentru Totdeauna", am mers backwards si am luat la ascultat cam tot ce au facut ei. Tin minte si acum cum cumparam la negru casetele (da atunci erau casete, inca nu aveam cd player) contrafacute din piata cu echivalentul a 10 lei din ziua de azi, greu adunati din restul ramas de la diverse cumparaturi (da, nu ii primeam doar pe ochi frumosi asa cum ii primesc copiii din ziua de azi), si cum le ascultam pe ascuns, iar apoi le ascundeam de mama ca sa nu mi le arunce (detesta muzica asta). 
Printre melodiile lor, se aflau si diverse colaborari, astfel ca am aflat si de Parazitii, apoi de La Familia. Am inceput sa ascult si albumele lor, ajungand asa la Marijuana, si ulterior, nu mai stiu in ce context, la Morometzii.

Dupa cum scrie si in poza, Parazitii

Marijuana

Morometzii

La Familia - formula clasica

Hip-Hop-ul (si in speta Mafia) m-a tinut cu mintea limpede in momente de restriste din viata mea, momente in care vroiam sa fug de acasa, in care adolescenta isi spunea cuvantul, si sincer, din muzica asta am invatat cum sa fiu isteata...Street smart, cum s-ar spune.
Dar nu va mai retin cu amintirile mele, si va las sa va "clatiti" auzul cu o mica bucatica din trecutul muzicii romanesti (si sincer, din vremea cand se facea muzica, nu playback si totul computerizat, si din vremea cand aceasta venea din suflet, nu numai din dorinta de a face bani).









B.U.G. Mafia - Reprezint strada (Nu am gasit-o pe Youtube, si nu puteam s-o sar).




















Da, stiu sunt destul de multe dintr-o data, dar...nu m-am putut abtine (si asta e doar o selectie, ar fi fost mult mai multe altfel)! Nu cred ca exista cineva care sa nu gaseasca nimic care sa-i placa la nici o melodie, negativul sau vreun vers care i se potriveste in vreun fel, care e funny sau pur si simplu bine gandit! Enjoy my first love...:)

joi, 2 februarie 2012

Melodia zilei: Snow Patrol - Chasing Cars



Azi voi inaugura o idee pe care trebuie sa recunosc ca mi-a dat-o iubitul meu. Am sa va vorbesc (printre altele), in fiecare zi despre o melodie. Melodia zilei! 
Iar selectia pentru o zi ca cea de azi, nu putea fi alta decat Snow Patrol - Chasing Cars! 



Mi se pare mai mult decat potrivita atat pentru vremea de afara, cat si pentru vremea din sufletul meu. Si da, versurile sunt mai mult decat potrivite pentru ceea ce imi doresc in acest moment...

  We'll do it all
Everything
On our own

We don't need

Anything
Or anyone

If I lay here

If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?

I don't quite know

How to say
How I feel

Those three words

Are said too much
They're not enough

If I lay here

If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?

Forget what we're told

Before we get too old
Show me a garden that's bursting into life

Let's waste time

Chasing cars
Around our heads

I need your grace

To remind me
To find my own

If I lay here

If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?

Forget what we’re told

Before we get too old
Show me a garden that's bursting into life

All that I am

All that I ever was
Is here in your perfect eyes, they're all I can see

I don't know where

Confused about how as well
Just know that these things will never change for us at all

If I lay here

If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?




Cateodata poate sunt prea sincera, insa trebuie sa recunosc ca nu mi-am putut opri lacrimile sa curga. E o melodie atat de incarcata de sentiment, incat imi umple sufletul. Oamenii sunt geniali, melodia superba, iar eu...well, I'm a mess! But it doesn't matter as long as there are songs like this to express our feelings...
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management