Se afișează postările cu eticheta educatie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta educatie. Afișați toate postările

vineri, 4 septembrie 2015

Arthur C. Bohart & Leslie S. Greenberg - Empatia in psihoterapie (Nu doar pt psihoterapeuti)



Cartea asta...a fost un joc de noroc. Putea sa fie de ajutor pt scopul meu sau pur si simplu sa fie o teorie pura si un timp (mult) pierdut. 
Din fericire a fost prima varianta!
Ce mi-a placut foarte mult a fost ca am avut de invatat atat din punct de vedere teoretic ce inseamna empatia (putem spune ca este efectiv un studiu al empatiei), cat si practic, cum sa aplici. 
E interesanta, iar pentru cei dintre voi care nu au bune abilitati pe directia asta (persoanele de fata incluse), merita citita.

Cateva fraze ce mi-au placut:

* Empatia "dizolva alienarea" si il ajuta pe beneficiar sa se simta valorizat, protejat, acceptat ca fiind persoana care este el. 

* Cand cineva te intreaba "Cum te simti?", cand un individ pune o astfel de intrebare, este el insusi preocupat de ea. Si asta iti da un sentiment de siguranta. 

*Oamenii se descopera si se creeaza simultan in fiecare moment

* Freud face referire la empatie de 15 ori in opera lui si o considera a fi esentiala in procesul terapeutic

* EMPATIA se refera la capacitatea de a patrunde intr-o experienta sau de a intelege lucruri sau sentimente din afara propriei persoane (Oxford English Dictionary)

* Oamenii nu ajung sa fie impreuna pentru a da si a lua, sau pentru a face schimb de dependente. Ei creeaza relatii la care contribuie reciproc si in care cresc impreuna.

* Prin empatie se produce integrarea

Prin aceasta ultima fraza vreau sa subliniez putin si situatia legata de refugiatii politici pe care urmeaza sa-i primim. Putina empatie poate nu strica. 

Cartea poate fi gasita AICI, cu pretul de 47 lei.


duminică, 25 ianuarie 2015

Andy Szekely - Comunica, Influenteaza, Convinge! (2013)


Cartea lui Andy am primit-o gratuit, cu ocazia unei campanii de pe site-ul sau. La cursurile sale am mai participat, cu diverse ocazii si omul mi-a placut, la fel ca si ideile sale. 
Imi place mai ales ca ceea ce spune vine din experienta personala si nu din carti. 
Am citit asadar cartea cu interes si placere. Cred ca am terminat-o de altfel, destul de repede. Ce mi-a placut cel mai mult este ca aduce informatii, sfaturi si recomandari ce pot fi imediat puse in practica, mai ales in domeniul meu, si care dau rezultate.
Parerea mea este ca oricine poate extrage idei importante si cu aplicabilitate imediata din cartea lui Andy, indiferent de domeniul in care isi desfasoara activitatea. Recomand.

Coperta spate:
"Toate cele 96 de idei si strategii de influentare cu integritate prezente in carte au fost atent selectate si asezate de autor intr-un SISTEM complet de invatare a artei si stiintei persuasiunii.
Nimic nu este pus la intamplare. Totul are sens si scop, ceea ce transforma cartea de fata intr-un instrument puternic si complet. 
Este tot ce ai nevoie sa stii despre persuasiune, ca sa obtii succesul pe care il meriti."

Citate preferate:

- "Esential pentru motivatie este ca atunci cand iti stabilesti un obiectiv, acesta sa fie exprimat in termeni pozitivi". 
- "Printre cele mai importante filtre ale gandirii se numara limbajul si sistemul de valori".
- "Cand esti foarte bine focalizat pe ce vrei sa obtii, identifici si mijloace la care poate nici nu te-ai fi putut gandi daca nu iti era clar ce vrei."

duminică, 29 iulie 2012

Peter Drucker - Despre decizie si eficacitate


Cand am pus mana pe aceasta carte, nu am stiut ce sa cred. Am avut senzatia initial ca este doar pentru manageri si ca este destul de plictisitoare. Surpriza insa! Nu a fost chiar asa. Am citit-o numai cu marker-ul in mana, caci aproape pe fiecare pagina gaseam ceva interesant, o fraza, un cuvant, o expresie care sa ma ajute fie in viata in general, sau in activitatea pe care o desfasor. Ce sa spun, Peter Drucker vorbeste in ea despre eficacitatea factorilor de raspundere in esenta. Cand auzi cuvantul asta - factor de raspundere - te gandesti ca este vorba doar despre manageri, directori si/sau persoane foarte influente. Ei bine, nu. Sugestiile si recomandarile lui Drucker sunt valabile pentru oricine vrea sa fie stapan pe timpul lui, si sa fie bine organizat in tot ceea ce priveste viata lui si relatiile cu cei din jur. 
Cu totii stim ca timpul e o resursa extrem de limitata, drept urmare stim ca trebuie sa-l gestionam corect caci altfel il pierdem pentru totdeauna. Eu personal am inceput sa-mi organizez ceva mai bine timpul in urma lecturii acestei carti, asadar o recomand cu drag oricui vrea solutii in acest sens. 

Pe coperta din spate:

"The Effective Executive

Peter Drucker sustine ca pentru a fi eficace nu este suficient sa fii inteligent sau sa muncesti din greu; trebuie sa fii in stare sa faci anumite lucruri, care sunt trecute in revista, explicate si exemplificate in paginile acestei carti. Ele nu sunt aptitudini innascute; niciunul dintre oamenii cu functii de raspundere cu care Drucker s-a intalnit nu s-a dovedit nascut eficace. Toti au parcurs un proces de invatare, demonstrand ca eficacitatea poate si trebuie sa fie invatata. Un manager eficace este acela care isi poate imbina cunostintele cu inteligenta si cu imaginatia.
Invatandu-ne cum sa invatam, autorul ne arata pasii obligatorii spre eficacitate: a) organizarea timpului; b) concentrarea asupra contributiei proprii la activitatea organizatiei (in aceasta etapa, liderul isi impune sa analizeze fisa postului, activitatea sa in institutia care-l plateste si contributia pe care ar trebui sa o aiba); c) identificarea modului de valorificare a punctelor forte, pentru obtinerea unui efect maxim (armonizarea scopului individual cu nevoile organizatiei); d) stabilirea corecta a prioritatilor; e) combinarea tuturor atributelor mentionate cu un proces decizional eficace."

Pasajul meu favorit din carte:

"Timpul este si o resursa unica. Dintre toate celelalte resurse importante, banii exista de fapt din belsug (...). Insa nimeni nu poate inchiria, angaja, cumpara sau obtine intr-un mod oarecare mai mult timp. 
Oferta de timp este complet inelastica. Indiferent cat de mare e cererea, oferta nu creste. Pentru el nu exista nici pret si nici o curba a utilitatii marginale. Mai mult, timpul este pe deplin perisabil si nu poate fi stocat. De aceea timpul este intotdeauna prea putin. 
Timpul este de neinlocuit. Orice lucru cere timp. Aceasta este singura conditie cu adevarat universala. Orice activitate are loc in timp si consuma timp.
Nimic nu-i distinge poate pe factorii de raspundere eficace precum grija lor pentru timp. 
Omul nu este inzestrat corespunzator pentru a-si organiza bine timpul. Asadar, daca ne bazam pe propria memorie, nu vom stii cat timp a trecut.
Oamenii consuma timp. Iar majoritatea il irosesc."

Ce sa mai zic decat ca pe o scara de la 1 la 10 as acorda 9 acestei carti. Recomand cu caldura lectura ei celor care au probleme in a fi eficienti! 

duminică, 24 iunie 2012

Pamela Ball - Profetiile lui Nostradamus


Demult vroiam sa citesc despre Nostradamus si profetiile lui, iar cand am intrat in posesia acestei carti, am fost mai mult decat incantata! Eram nerabdatoare sa o incep si nu exista moment mai potrivit decat scurta escapada la mare de acum o saptamana. 
Initial m-a plictisit putin, neintelegand toate prezicerile alchimistului. Insa pe masura ce am inaintat in lectura a inceput sa devina mai interesant iar cand am ajuns la (aproape) prezent, s-a transformat intr-o adevarata aventura! Mi se pare foarte intrigant cum reusea Nostradamus, prin metode simple, sa atinga o stare de clarviziune profunda ce mergea pana la sfarsitul zilelor. E oarecum "mindblowing" modul in care vedea el viitorul, si cum "traducea" ceea ce vedea prin propriile cunostinte, dat fiind ca nu putea stii in secolul XVI ce inseamna un submarin de exemplu, sau alte lucruri ce tin de tehnologia din zilele noastre.
Oricum, o lectura diferita de orice altceva, si numai buna pentru cei care vor sa capete cunostinte de cultura generala.

Coperta spate:

"Un profet este cel care vede lucruri ascunse cunoasterii omului obisnuit. Si se poate intampla ca profetul, cu ajutorul luminii perfecte a profetiei ce i se arata, sa creada ca vede atat lucruri divine, cat si omenesti." (Nostradamus, intr-o scrisoare catre fiul sau, Cesar)

"Profetiile alchimistului si astrologului Michel Nostradamus continua sa ne fascineze si astazi, la aproape 500 de ani de la moartea sa, prin intelesurile ascunse din versurile sale, ce nu se lasa descifrate pe deplin. Cartea Profetiile lui Nostradamus, intr-o realizare grafica de exceptie, ofera explicatii pentru unele dintre cele mai captivante catrene ale sale. Prezicerile pe care le veti gasi in aceste pagini sunt tulburator de actuale, mai ales din perspectiva cititorului modern.

  • Scufundarea vasului Lusitania
  • Regimul lui Saddam Hussein
  • Dezastrul produs de tsunami in Asia, in 2004
  • Incalzirea globala si schimbarea climei
Bazandu-se atat pe cunoasterea omului Nostradamus, cat si a epocii intunecate in care a trait acesta, Profetiile lui Nostradamus dezvaluie farame din 'lumina clara' sau deplina limpezime a perceptiei, care este tinta finala a alchimistului."

Cartea poate fi achizitionata de AICI cu doar 14,53 lei.

sâmbătă, 7 aprilie 2012

Detachment (2011)


Sincer, nu cred ca am suficiente cuvinte ca sa descriu multitudinea de sentimente si ganduri pe care mi le-a trezit acest film. Cred ca exprima realitatea zilelor noastre intr-o maniera atat de directa incat e aproape cruda. E...genial. Si nu exagerez cand o spun. M-am uitat cu o oarecare sfiala la el, desi actorii sunt de un mare calibru, caci mi s-a parut ca abordeaza viata plictisitoare a unui profesor suplinitor initial. 
Mare mi-a fost surpriza cand am descoperit complexitatea cu care filmul analizeaza diverse caractere, momente din viata, trairi si scoate la suprafata intr-un mod subtil dar suficient de clar drama ce se petrece in sistemul de invatamant actual. 
E adevarat ca poate in Romania lucrurile nu sunt chiar la acel nivel, insa consider ca nu sunt nici departe de a ajunge exact in acelai punct.

Practic, este vorba despre o scoala absolut obisnuita din America. Henry Barthes (Adrien Brody), ajunge sa suplineasca pentru 3 saptamani unul dintre profesorii de acolo. Prin ochii lui, regizorul (Tony Kaye) expune intr-un mod atat de natural dar in acelasi timp dureros de realist, viata elevilor si a profesorilor de azi. Lipsa de implicare a parintilor, exasperarea profesorilor (unii ajung aproape de nebunie, altii sunt deprimati, altii iau pastile ca sa faca fata) si culminand cu dereglarile comportamentale si de ce nu, chiar mentale, ale adolescentilor, ajung la un nivel usor exagerat. Ce e ciudat insa e ca recunosti in respectivele situatii starea actuala a lucrurilor, si nu poti contrazice povestea. Ramai contrariat de inconstienta crasa a celor ce se fac responsabili de aducerea pe lume a unor copii. Si ajungi la concluzia la care face trimitere si filmul: ar trebui data o lege prin care cei ce vor sa procreeze sa fie supusi unor teste stricte si pusa o taxa per copil, care sa te faca sa te gandesti de 20 de ori inainte de a duce la bun sfarsit actul.

Oricum, raman profund impactata de modul in care filmul este realizat, si cu parere de rau ca nu pot transmite poate suficient de clar si de bine cat de importanta consider vizualizarea lui. Pe bune! O drama absolut concludenta pentru degradarea inceata dar sigura a sistemului de invatamant (si nu din cauza profesorilor), a educatiei si implicit a valorilor umane si in cele din urma a vietilor urmatoarelor generatii...

Printre actori se numara si Marcia Gay Harden, Lucy Liu, Blythe Danner si altii la fel de OK. Distributia este mai mult decat decenta. Pe o scara de la 1 la 10 as nota filmul cu 9,7! 




Trailer:



Filmul poate fi vazut online AICI.
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management