Se afișează postările cu eticheta dezvoltare personala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dezvoltare personala. Afișați toate postările

duminică, 3 ianuarie 2016

Allan & Barbara Pease - Abilitati de Comunicare (2013)


Sotii Pease, autorii besteller-ului "Intrebarile sunt, de fapt, raspunsuri" au conceput in aceasta lectura scurta, un compendiu succint asupra a tot ceea ce inseamna abiliatile de comunicare.
Lucrand intr-un domeniu care presupune lucrul cu oamenii, cartea a venit ca o manusa pentru mine, cu toate ca nu e nici prima si, probabil nici ultima de acest gen, pe care am citit-o. 

O recomand cu precadere datorita faptului ca e, dupa cum spuneam, destul de scurta. O poti cuprinde repede, cel mai probabil in mai putin de o saptamana. Cu toate acestea, nu-i lipseste substanta, autorii asigurandu-se ca nu fac rabat la calitate.

Citate preferate:

- "Oamenii care se asteapta de la altii sa se comporte altfel decat manati in primul rand de propriul interes sunt permanent dezamagiti si se simt <tradati> de acestia"

- "Daca voi nu vorbiti pozitiv despre voi, nimeni altcineva nu o va face"

- "Pentru a fi convingator la o intrevedere fata-n fata, niciodata nu va incrucisati bratele"

Coperta spate:

"Una din cele mai pragmatice si mai convingatoare carti scrise vreodata, despre cum sa-i intelegi pe oamenii cu care interactionezi in viata. Cartea va ofera un avantaj incredibil in orice relatie" (Brian Tracy)

Cartea poate fi comandata AICI, pentru numai 13,5 lei. 

vineri, 4 septembrie 2015

Arthur C. Bohart & Leslie S. Greenberg - Empatia in psihoterapie (Nu doar pt psihoterapeuti)



Cartea asta...a fost un joc de noroc. Putea sa fie de ajutor pt scopul meu sau pur si simplu sa fie o teorie pura si un timp (mult) pierdut. 
Din fericire a fost prima varianta!
Ce mi-a placut foarte mult a fost ca am avut de invatat atat din punct de vedere teoretic ce inseamna empatia (putem spune ca este efectiv un studiu al empatiei), cat si practic, cum sa aplici. 
E interesanta, iar pentru cei dintre voi care nu au bune abilitati pe directia asta (persoanele de fata incluse), merita citita.

Cateva fraze ce mi-au placut:

* Empatia "dizolva alienarea" si il ajuta pe beneficiar sa se simta valorizat, protejat, acceptat ca fiind persoana care este el. 

* Cand cineva te intreaba "Cum te simti?", cand un individ pune o astfel de intrebare, este el insusi preocupat de ea. Si asta iti da un sentiment de siguranta. 

*Oamenii se descopera si se creeaza simultan in fiecare moment

* Freud face referire la empatie de 15 ori in opera lui si o considera a fi esentiala in procesul terapeutic

* EMPATIA se refera la capacitatea de a patrunde intr-o experienta sau de a intelege lucruri sau sentimente din afara propriei persoane (Oxford English Dictionary)

* Oamenii nu ajung sa fie impreuna pentru a da si a lua, sau pentru a face schimb de dependente. Ei creeaza relatii la care contribuie reciproc si in care cresc impreuna.

* Prin empatie se produce integrarea

Prin aceasta ultima fraza vreau sa subliniez putin si situatia legata de refugiatii politici pe care urmeaza sa-i primim. Putina empatie poate nu strica. 

Cartea poate fi gasita AICI, cu pretul de 47 lei.


duminică, 25 ianuarie 2015

Andy Szekely - Comunica, Influenteaza, Convinge! (2013)


Cartea lui Andy am primit-o gratuit, cu ocazia unei campanii de pe site-ul sau. La cursurile sale am mai participat, cu diverse ocazii si omul mi-a placut, la fel ca si ideile sale. 
Imi place mai ales ca ceea ce spune vine din experienta personala si nu din carti. 
Am citit asadar cartea cu interes si placere. Cred ca am terminat-o de altfel, destul de repede. Ce mi-a placut cel mai mult este ca aduce informatii, sfaturi si recomandari ce pot fi imediat puse in practica, mai ales in domeniul meu, si care dau rezultate.
Parerea mea este ca oricine poate extrage idei importante si cu aplicabilitate imediata din cartea lui Andy, indiferent de domeniul in care isi desfasoara activitatea. Recomand.

Coperta spate:
"Toate cele 96 de idei si strategii de influentare cu integritate prezente in carte au fost atent selectate si asezate de autor intr-un SISTEM complet de invatare a artei si stiintei persuasiunii.
Nimic nu este pus la intamplare. Totul are sens si scop, ceea ce transforma cartea de fata intr-un instrument puternic si complet. 
Este tot ce ai nevoie sa stii despre persuasiune, ca sa obtii succesul pe care il meriti."

Citate preferate:

- "Esential pentru motivatie este ca atunci cand iti stabilesti un obiectiv, acesta sa fie exprimat in termeni pozitivi". 
- "Printre cele mai importante filtre ale gandirii se numara limbajul si sistemul de valori".
- "Cand esti foarte bine focalizat pe ce vrei sa obtii, identifici si mijloace la care poate nici nu te-ai fi putut gandi daca nu iti era clar ce vrei."

luni, 15 septembrie 2014

Johann Wolfgang Goethe - Anii de Drumetie ai lui Wilhelm Meister (1972)


Am mai terminat o carte, una care a ajuns printre preferatele mele: Goethe - Anii de Drumetie ai lui Wilhelm Meister. 
O carte deosebita prin lectiile din ea. E un bildungsroman, dar nu e unul oarecare. Nu e ca altele lecturi pe care mi-au mai picat ochii. Goethe e...special. Trebuie sa recunosc umila ca nu am mai citit opere ale sale pana acum.
Dar in acelasi timp va pot spune cu mana pe inima ca voi citi de acum inainte tot ce gasesc, scris de el. Am descoperit pintre paginile cartii idei si adevaruri despre dezvoltare personala, vanzari, caracter, comunicare, agricultura, economie, lupta, victorii, esecuri si multe multe altele. 
In opinia mea, Goethe e un autor complet. Un caracter foarte puternic, cu o cultura generala fantastica si care s-a priceput, pe alocuri mai bine decat altii, sa transpuna in scris, fricile dar si visurile noastre, ale tuturor, construind un personaj, o aventura.

Coperta spate:
"Romanul <Anii de Drumetie ai lui Wilhelm Meister> este scris de un intelept care stie sa creeze literatura, nu de un scriitor care e intelept: lucrarea e prin excelenta o opera de batranete a lui Goethe...." (Friedrich Gundolf)

Citate preferate:

- "binefacerii i se ingaduie o infatisare ciudata..."
- "Viata apartine celor vii si cine traieste trebuie sa se astepte la schimbari"
- "Treaba buna se face pe incetul"
- "...numele oamenilor de vaza ramane in amintirea poporului cam 50 de ani: apoi el dispare sau devine legendar."
- "Suntem stanjeniti de nelinistea sufletului nostru, care ne tulbura si ne intuneca lumea inconjuratoare mai mult decat ceata si vremea rea"

luni, 26 mai 2014

Jim Rohn - 7 Strategii pentru Obtinerea Bogatiei si Fericirii (1985)


Jim Rohn a fost unul dintre primii filosofi de afaceri cu care am intrat in contact si, intmaplator sau nu, si unul dintre cei mai buni. Am auzit pentru prima data de el si i-am citit prima data o carte in anul 2007. De atunci am mancat pe paine majoritatea cartilor sale cat si audiobook-urile. 
Insa nu am reusit pana acum sa ajung la aceasta, drept urmare am fost extrem de incantata cand am cumparat-o si am absorbit-o din priviri pur si simplu. De curand am terminat-o (in numai 4 zile, dat fiind ca are 205 pagini) si nu pot spune decat ca este exact cum ma asteptam sa fie. Un manual de dezvoltare personala cu aplicabilitate imediata! 

Citatele mele preferate sunt mult prea multe ca sa le pot reproduce aici in intregime, dar am sa va dau top 5:

- "De fericire se bucura cei care isi extind in mod deliberat orizontul si experienta. Ea se afla in casele celor care au abilitatea de a trata dezamagirea fara a-si pierde simtul bunastarii. Ea apartine acelora care controleaza atat imprejurarile, cat si emotiile."
- "Disciplina e cheia cea mai importanta. Ea deschide usa catre bogatie si fericire, cultura si rafinament, stima de sine crescuta si realizari importante, ca si sentimentele ce le insotesc, de mandrie, satisfactie si succes"
- "Succesul este un proces de intoarcere a fetei de la ceva pentru a te indrepta catre ceva mai bun - de la letargie la exercitiu, de la bomboana la fruct, de la a cheltui la a investi."
- "Succesul masiv e cea mai dulce razbunare"
- "Venitul depaseste rareori dezvoltarea personala". 

Coperta spate (cateva fraze, caci e o pagina intreaga):

"Nu trebuie sa alegi intre bogatie si fericire - ele izvorasc din aceeasi fantana a abundentei! Cu ajutorul acestei carti vei descoperi cele 7 strategii esentiale de care ai nevoie pentru a-si trai viata in bogatie si fericire. Filozofia autorului Jim Rohn a ajutat milioane de oameni sa isi schimbe viata. Descopera ce poate face in cazul tau!"

Cartea poate fi achizitionata AICI (pentru numai 35 lei) si v-o recomand cu tarie, caci va poate schimba viata si perspectiva asupra lucrurilor! 

miercuri, 19 februarie 2014

Brian Tracy in Romania!


Anul 2014 vine cu mari surprize inclusiv in sfera dezvoltarii personale. Vizita lui Brian Tracy atat in capitala cat si la Cluj, nu face decat sa confirme acest fapt. 
Cine este insa Brian Tracy? Pentru aceia dintre noi care am studiat putin despre dezvoltare personala nu e un mister, pentru ceilalti, e bine de stiut (si poate si un motiv sa mergeti la un seminar/curs tinut de el) ca Brian este speaker profesionist in domenii precum cel de afaceri, vanzari, management-ul timpului, leadership, precum si autor al unor bestseller-uri internationale (ex. Schimband gandirea, iti schimbi viata; Cariera si cascaval; Secretele Puterii de Convingere) si intreprinzator la randul lui. 

Personal l-am cunoscut pe Brian prin intermediul audiobook-urilor. Are un mod de comunicare foarte simplu, usor de asimilat si clar. Speech-urile sale cuprind multe exemple, lucru ce te ajuta sa te identifici mai usor cu ceea ce spune. De asemenea, pot spune ca abia astept la randul meu sa-l vad in carne si oase, nu mai tarziu de luna Martie, cand va fi in Bucuresti (mai exact pe 27 Martie) si va tine un curs de aproape 8 ore! Nici nu va imaginati ce oportunitate este aceasta! Seminarul se numeste Maximum Achievement si este unul din  cele mai puternice din "arsenalul" speakerului. Iar pentru asta nu avem sa multumim decat celor de la Transilvania Business Seminars. Pe site-ul lor se pot face si inscrierile pentru eveniment de altfel.

Asadar, grabiti-va, numarul de locuri e din ce in ce mai limitat cu fiecare zi care trece, si asta este una din acele ocazii ce vin o data in viata! Evenimentul va avea loc la Willbrook Platinum Business & Convention Center.
Va las cu unul dintre discursurile preferate din "repertoriul" lui Brian si ne vedem acolo!




marți, 11 februarie 2014

De la obiectiv la rezultat cu Andy Szekely


Anul acesta l-am inceput in forta, invatand cum sa-mi pun scopuri si sa le si ating, alaturi de Andy Szekely. Acesta este unul din cei mai buni speakeri din Romania, in privinte precum vanzarile, dezvoltarea personala, comunicare, business. E un coach si acum, dupa ce l-am cunoscut, va pot spune si ca este un om cu un caracter deosebit. Simplu dar eficient si mereu cu zambetul pe buze. 
Din nou, asa cum spuneam si in postarea de anul trecut despre Lorand, nu am regretat timpul investit. Desi nu este primul an in care imi pun scopuri, lucru despre care stiam de cand am inceput propria activitate cu Herbalife ca este foarte important, de la Andy am mai avut cateva idei pline de insipratie pentru a face ca lucrurile sa se intample mai eficient si mai rapid anul acesta.
Asadar, va las si voua cateva idei despre a va stabili obiective si a le realiza:

- Acorda-ti nota 10 (din 10), pentru tot ceea ce urmeaza sa obtii in viata

- Semintele succesului: Inspiratie, Informatie, Implicare, Inteligenta

- ACUM: Actiune, Claritate, Utilitate, Motivatie

- Decide ce vrei. Da-te din calea ta. Mergi pana la capat.

- Exista 2 tipologii umane: Initiatori si Finalizatori.

- Un obicei ultra-stabil se implementeaza in 6 luni

- Cand vocea interioara e negativa spun: "Your ridiculously little opinion has been noted" si revin la obiectivele mele.

- Oamenii au asteptari pozitive de la mine iar atitudinea mea trebuie sa fie in concordanta. 

Si astea sunt doar cateva dintre zecile de sfaturi si notite pe care le-am luat. Va recomand cu caldura un curs de-al lui Andy. Merita toti banii!

vineri, 3 ianuarie 2014

Chris Daffy - Client odata, client mereu (1996)


Cartea lui Daffy este ultima pe care am citit-o. Chiar acum 2 zile am terminat-o. Asa cum ma asteptam, mi-a placut. Bineinteles, lucrand in domeniul wellness grija fata de clienti prin partea de consultanta pe care o ofer este un must. Insa in acelasi timp, sunt de parere ca niciodata nu strica o reimprospatare a memoriei in ceea ce priveste perfectionarea abilitatilor, mai ales a celor de comunicare. 

Mi-a placut numarul extrem de mare de exemple date de autor, atat in sens pozitiv cat si in sens negativ. Spre exemplu, m-a influentat sa ma gandesc serios ca urmatoarea vacanta sa o planific cu Alternative Travel, o agentie de turism care are, din experienta lui, servicii exeptionale. Am vazut de asemenea experiente ale firmelor din diferite domenii in ce priveste tratarea clientilor, si am redescoperit importanta follow-up. 

Cateva citate preferate:

"Daca vrei un an de prosperitate, atunci cultiva GRAU. Daca vrei zece ani de prosperitate atunci cultiva COPACI. Daca vrei o viata intreaga de prosperitate, cultiva OAMENI."

"Intotdeauna costa mai mult sa puneti lucrurile in ordine decat sa le faceti in ordine"

"Nu vrei doar sa fii considerat cel mai bun dintre cei buni. Vrei sa fii vazut ca singurul care face acel lucru pe care il face".


Coperta spate:
"Rapiditatea cu care s-a epuizat primul tiraj, publicat in 1996, este cea mai buna pledoarie pentru felul in care Daffy stie sa-si atraga si cultive clientii. Datorita comenzilor facute in avans de oamenii de afaceri cu care a colaborat, prima editie a disparut din librarii in mai putin de 9 luni. Intre timp, <Client odata, client mereu> a cunoscut cateva reeditari, autorul introducand idei noi si chiar un capitol nou, despre vanzarile online".

Va invit la o lectura instructiva, dupa care va astept cu comentarii sa-mi spuneti ce parere ati avut si cum v-a ajutat pe voi cartea. Apropo, o puteti cumpara de AICI


duminică, 3 noiembrie 2013

Curs de Vanzari cu Lorand Soares Szasz


Saptamana asta am fost la primul meu curs de vanzari cu Lorand Soares Szasz. Nu a fost primul curs de vanzari, la modul general vorbind, caci in 7 ani de experienta in vanzarile directe, alaturi de Herbalife, am avut zeci, poate chiar sute de astfel de cursuri. Insa trebuie sa recunosc ca am invatat cateva lucruri noi. 
Lorand mi s-a parut o persoana calda, carismatica si cu care poti comunica usor. Sala a fost plina de oameni din toate domeniile si de pe toate nivelurile. De la incepatori in ale vanzarilor pana la directori de firma sau oameni cu propriile afaceri, mai mari sau mai mici. 
Eu...am invatat despre a vinde in functie de personalitatea prospectului, cum sa pastrez un client nemultumit si alte trucuri de acest gen. Cursul nu a fost deloc plictisitor si nici speaker-ul ingamfat (asa cum sincer recunosc ca ma asteptam sa fie). 
Iata cateva lucruri importante pe care le-am extras din acest eveniment:

- ZAC CEVA: Zambesc, Ascult, Clarific, Conditionez, Explic, Verific, Actionez

- Exista 4 tipologii de clienti: Dominant, Influent, Stabil si Constiincios

- Asculta de 2 ori si vorbeste odata!

Stiu, sunt lucruri relativ de baza, dar spuse altfel si detaliate pana in panzele albe conteaza. 

Asadar, la prima intalnire, Lorand Soares m-a facut sa-mi doresc sa particip la mai multe cursuri ale sale, si bineinteles sa-mi doresc sa-l reintalnesc mai ales la evenimentul din Martie, Maximum Achievement
Vi-l recomand cu drag, indiferent de domeniul in care va desfasurati activitatile, dar mai ales daca lucrati in vanzari. 

duminică, 9 iunie 2013

Zig Ziglar - De la bine la excelent (2006)


Dupa cum bine stiti, imi plac cartile de dezvoltare personala. Si pentru ca demult nu am mai reusit sa fac din blog o prioritate, dar mai ales nu am mai postat demult la categoria "Carti", am zis sa mai recuperez. De citit am citit multe (cam tot ce mi-a picat in mana) insa nu am reusit sa mai si postez despre ele. 
Revenind, Zig este intotdeauna o lectura placuta. Unul dintre cei mai cunoscuti autori de carti de vanzari si dezvoltare personala (dealtfel experienta sa vasta in domeniu ii si da "autoritatea" sa-i invete pe altii in sensul asta), Ziglar a scris cartea despre care vorbim acum cand deja intrase in categoria de varsta 70-75 ani! 
Sa trecem insa la lucruri mai interesante. Cartea te invata cum sa vezi mereu lucrurile intr-o lumina pozitiva. Eu personal am invatat un lucru extrem de important pentru mine personal, care intr-adevar a facut o diferenta in atitudinea de la locul de munca: sa raspund mereu la intrebarea "Ce (mai) faci?" cu "Excelent!". Poate parea ciudat, dar oamenii chiar reactioneaza pozitiv la acest raspuns, si nu e banalul "Bine". Te scoate din rutina, iar dupa ce repeti suficient de mult asta, ajungi sa si crezi ca e asa! 
Printre altele mi-au mai placut foarte mult si citatele de la inceputul fiecarui capitol, ale unor personalitati din istoria omenirii, prin a caror simpla mentionare autorul te angajeaza in citirea cu atentie a respectivei sectiuni a cartii. 
Eu cu siguranta recomand cartea oricui are probleme in a vedea lucrurile pozitive din viata sa si in general cui vrea sa dezvolte aspecte ale comunicarii si relationarii cu oamenii din jur, apropiati sau mai putin apropiati. 

Coperta spate:

"Ziglar si-a dat seama ca singurul obstacol ce statea in calea succesului sau este chiar el. Felul in care se percepea, parerile despre propia persoana si despre ceilalti puteau fie sa-i aduca succesul, fie sa-l tina departe de reusita." (Success magazine)

"Ceea ce-l diferentiaza pe Zig de ceilalti e faptul ca e <<100% sincer>> si-si aplica sfaturile in propria viata. Desi e expert in vanzari, nu are ca scop principal sa faca bani din ideile sale." (Plano Star Courier)

"Are un altfel de impact asupra oamenilor, pentru ca lumea vede ca nu si-a condus viata dupa cum i-au dictat circumstantele" (julie Ziglar - fiica autorului)

Cartea poate fi gasita AICI pentru numai 18,2 lei. Spor la citit!

miercuri, 20 martie 2013

James Borg - Persuasiunea, Arta de a-i Influenta pe Ceilalti (2011)

 
 
 Datorita Grupului Editorial ALL prin campania vALLuntar si sprijinul Romsilva, am avut posibilitatea sa citesc o carte pe care imi doream demult sa-mi arunc ochii, anume "Persuasiunea" lui James Borg. 
Pot spune ca am fost placut surprinsa de multitudinea de informatii noi si de simplitatea lecturii. Pe langa evidentele elemente de baza in arta comunicarii, cartea poate ajuta orice persoana sa inteleaga mai bine tipologiile umane, are incorporate elemente de psihologie dar si de exemple clare de "Asa nu" si "Asa da". 
Pentru mine, care lucrez cu oamenii, in domeniul vanzarilor dar si al consultantei, a fost o revelatie. Dar lectura lui Borg nu as recomanda-o doar colegilor de breasla, dimpotriva, cred ca sunt elemente si notiuni necesare tuturor oamenilor, atat in relatiile profesionale cat si in cele personale. 
Imi place ca fiecare capitol incepe cu un citat inspirat, al unei personalitati recunoscute (ex Lewis Caroll sau Leonardo da Vinci), la final avand un test de atentie, prin care poti recapitula notiunile invatate. Paginile intregi cu exemple de conversatii posibile intre persoanele de decizie dintr-o companie/prospecti si vanzator respectiv intermediar sunt un deliciu, transpunandu-te in situatia respectiva. Practica este de altfel cel mai bun invatator si cu totii am avut cel putin odata o cearta, o sansa ratata sau o vanzare pierduta pentru ca nu am stiut sa alegem calea de mijloc. Ei bine, nu si de acum inainte!
Sunt insa si lucruri ce mi-au placut mai putin la aceasta carte. In primul rand faptul ca pe la jumatatea ei, s-a intrat in niste detalii atat de tehnice incat m-am cam pierdut (sau mai bine zis atentia mea era pe campii - la cai verzi pe pereti). Insa ultima parte a cartii, are darul de a te tine cu ochii deschisi larg si cu mintea concentrata la fiecare cuvintel. 
Coperta spate:
 "(...) Persuasiunea va va ajuta  
- sa fiti un bun ascultator, pentru a deveni foarte convingator,
- sa folositi tehnici simple pentru a castiga mai multa atentie,
- sa va controlati propriul limbaj corporal si sa il "cititi" pe al altora,
- sa va imbunatatiti memoria,
- sa folositi psihologia in negociere, obtinand cel mai bun rezultat.
 
Licentiat in economie si psihologie, James Borg este consultant in afaceri si coordonator al unor workshopuri de dezvoltare personala si a abilitatilor profesionale, printre care 'memoria magica', 'persuasiunea magica' si 'controlul mintal'. Cariera sa acopera spectrul publicitatii, vanzarilor, marketingului, psihologiei aplicate si jurnalismului."
Aaa, si sa nu uit un mic detaliu care mie personal mi-a placut tare mult - cartea are cateva ilustratii excelente, care iti clatesc ochii dupa atatea litere. :) 
Cartea poate fi achizitionata de AICI. Va doresc lectura placuta si va invit la comentarii, nu uitati ca fiecare comentariu ne aduce mai multi copacei plantati cu ajutorul Romsilva!

duminică, 3 februarie 2013

Eleri Sampson - 30 de minute pentru a face impresie (2007)


Una din ultimele carti pe care le-am (re)citit este "30 de minute pentru a face impresie" de Eleri Sampson. De data asta am luat si notite si pot spune ca o recomand tuturor celor care vor sa faca o prima impresie buna, oricunde merg si in orice context. 
E o lectura relativ scurta, dar care te poate ajuta realmente sa iti atingi scopul cand vine vorba despre un interviu, o intalnire importanta de afaceri sau pur si simplu atunci cand faci pentru prima data cunostinta cu cineva.

Coperta spate:

"Ce spun hainele despre dumneavoastra? E posibil ca felul in care aratati sa va tina cariera pe loc? formarea unei impresii adecvate la locul de munca, intr-o sedinta sau la interviul pentru un post ar putea fi cruciala pentru succesul in cariera. Aflati cum puteti sa va sporiti sansele in doar o jumatate de ora.
Experta in <personal branding> Eleri Sampson va va demonstra cum puteti beneficia cat mai mult de pe urma felului in care aratati si a modului in care va prezentati. Plin de sfaturile sale pertinente, acest ghid de buzunar comod va va oferi increderea de care aveti nevoie pentru a urca pe scara profesionala."
 

duminică, 29 iulie 2012

Peter Drucker - Despre decizie si eficacitate


Cand am pus mana pe aceasta carte, nu am stiut ce sa cred. Am avut senzatia initial ca este doar pentru manageri si ca este destul de plictisitoare. Surpriza insa! Nu a fost chiar asa. Am citit-o numai cu marker-ul in mana, caci aproape pe fiecare pagina gaseam ceva interesant, o fraza, un cuvant, o expresie care sa ma ajute fie in viata in general, sau in activitatea pe care o desfasor. Ce sa spun, Peter Drucker vorbeste in ea despre eficacitatea factorilor de raspundere in esenta. Cand auzi cuvantul asta - factor de raspundere - te gandesti ca este vorba doar despre manageri, directori si/sau persoane foarte influente. Ei bine, nu. Sugestiile si recomandarile lui Drucker sunt valabile pentru oricine vrea sa fie stapan pe timpul lui, si sa fie bine organizat in tot ceea ce priveste viata lui si relatiile cu cei din jur. 
Cu totii stim ca timpul e o resursa extrem de limitata, drept urmare stim ca trebuie sa-l gestionam corect caci altfel il pierdem pentru totdeauna. Eu personal am inceput sa-mi organizez ceva mai bine timpul in urma lecturii acestei carti, asadar o recomand cu drag oricui vrea solutii in acest sens. 

Pe coperta din spate:

"The Effective Executive

Peter Drucker sustine ca pentru a fi eficace nu este suficient sa fii inteligent sau sa muncesti din greu; trebuie sa fii in stare sa faci anumite lucruri, care sunt trecute in revista, explicate si exemplificate in paginile acestei carti. Ele nu sunt aptitudini innascute; niciunul dintre oamenii cu functii de raspundere cu care Drucker s-a intalnit nu s-a dovedit nascut eficace. Toti au parcurs un proces de invatare, demonstrand ca eficacitatea poate si trebuie sa fie invatata. Un manager eficace este acela care isi poate imbina cunostintele cu inteligenta si cu imaginatia.
Invatandu-ne cum sa invatam, autorul ne arata pasii obligatorii spre eficacitate: a) organizarea timpului; b) concentrarea asupra contributiei proprii la activitatea organizatiei (in aceasta etapa, liderul isi impune sa analizeze fisa postului, activitatea sa in institutia care-l plateste si contributia pe care ar trebui sa o aiba); c) identificarea modului de valorificare a punctelor forte, pentru obtinerea unui efect maxim (armonizarea scopului individual cu nevoile organizatiei); d) stabilirea corecta a prioritatilor; e) combinarea tuturor atributelor mentionate cu un proces decizional eficace."

Pasajul meu favorit din carte:

"Timpul este si o resursa unica. Dintre toate celelalte resurse importante, banii exista de fapt din belsug (...). Insa nimeni nu poate inchiria, angaja, cumpara sau obtine intr-un mod oarecare mai mult timp. 
Oferta de timp este complet inelastica. Indiferent cat de mare e cererea, oferta nu creste. Pentru el nu exista nici pret si nici o curba a utilitatii marginale. Mai mult, timpul este pe deplin perisabil si nu poate fi stocat. De aceea timpul este intotdeauna prea putin. 
Timpul este de neinlocuit. Orice lucru cere timp. Aceasta este singura conditie cu adevarat universala. Orice activitate are loc in timp si consuma timp.
Nimic nu-i distinge poate pe factorii de raspundere eficace precum grija lor pentru timp. 
Omul nu este inzestrat corespunzator pentru a-si organiza bine timpul. Asadar, daca ne bazam pe propria memorie, nu vom stii cat timp a trecut.
Oamenii consuma timp. Iar majoritatea il irosesc."

Ce sa mai zic decat ca pe o scara de la 1 la 10 as acorda 9 acestei carti. Recomand cu caldura lectura ei celor care au probleme in a fi eficienti! 

marți, 20 martie 2012

George S. Clason - Cel mai bogat om din Babilon


Am reusit intr-un final glorios sa pun mana si pe cartea lui George S. Clason! O sa radeti poate, dar de 2,5 ani o vreau si mereu am amanat s-o caut. Ei bine, dupa ce am ascultat cateva dintre seminariile lui Jim Rohn, am pus piciorul in prag si am cautat-o pe net, unde am si gasit-o foarte usor, si la un pret accesibil. 
Nu pot sa spun decat ca mi-a deschis ochii in anumite privinte. Practic, prin niste povesti si cu cuvinte simple, usor de inteles, autorul aduce la cunostinta cititorului unele dintre principiile fundamentale ale succesului in viata. As putea spune ca este o culegere de pilde. Personal m-a ajutat mult, caci aveam nevoie de o trezire la realitate, si tocmai asta am primit din paginile acestei carti. 
Cel mai mult mi-a placut partea in care autorul ofera cateva sfaturi de administrare a finantelor pe cat de simple de pus in aplicare, pe atat de practice si excelente din punctul meu de vedere (adica din punctul de vedere al persoanei cu ceva probleme in gestionarea corecta a veniturilor). Tin sa va anunt ca de cand am citit cartea am inceput sa am economii!! Asta e mare lucru dupa 2 ani in care nu am reusit minunatia...

Asa cum am promis de data trecuta, am sa transpun cuvintele de pe coperta din spate a cartii:

"Milioane de cititori au ajuns sa cunoasca celebrele 'parabole babiloniene' ale lui George S. Clason. Considerate a fi adevarate surse de inspiratie, ce trateaza atat subiecte dureros de actuale precum planificarea si obtinerea succesului financiar, asigurarea unui venit solid pentru viitor, dar si principii financiare extrem de solide, desi vechi de mii de ani, aceste povestiri fascinante, bogate in sfaturi si informatii extrem de utile, au devenit un model demn de urmat pentru toti autorii lumii moderne ce hotarasc sa scrie despre toate aceste subiecte.
Pentru cei care au citit Arta Vanzarii de Zig Ziglair, numele lui George S. Clason nu este o necunoscuta, iar aceasta carte vine dupa o indelunga asteptare. Paginile ei va vor purta doar aparent in timp, tocmai in indepartatul Babilon, leaganul principiilor de baza ale lumii financiare, pretuite si in zilele noastre si puse in practica in intreaga lume.
Folosind un limbaj la fel de simplu, dar si profund, precum cel biblic, acest ghid de intelegere a lumii financiare ne schiteaza o cale sigura spre prosperitate si, implicit, spre fericire. Totodata, ne ajuta sa intelegem problemele financiare cu care ne confruntam, oferindu-ne si o solutie ce ne va calauzi pe toata durata vietii noastre. Cel mai bogat om din Babilon este o carte pe care trebuie s-o cititi fara intarziere, s-o recomandati prietenilor si s-o daruiti tinerilor ce fac primii pasi in lumea afacerilor."

Acestea fiind spuse, astept parerile voastre dupa ce o cititi, eventual recomandarile pentru lecturi asemanatoare. Si ca sa va fie mai usor, eu personal mi-am comandat-o online, de la Editura Amaltea. A ajuns in 3 zile si m-a costat 14 lei cu totul.

marți, 31 ianuarie 2012

Cum sa fim fericiti in cuplu (Intre fidelitate si infidelitate) - Dr. Gerard Leleu



Am reusit sa termin printre picatele si cartea Doctorului Gerard Leleu, "Cum sa fim fericiti in cuplu". Initial mi s-a parut funny, apoi aprofundand lectura am ajuns sa iau in considerare tot ceea ce spune despre relatii, despre fidelitate si infidelitate, despre reactii, despre personalitati si despre tot ceea ce inseamna un cuplu. 
Mi s-a parut extrem de interesanta parerea sa despre starea de indragostit, si modul in care o persoana indragostita isi vede partenera/ul, idealizat. Si in acelasi timp, la fel de interesant mi s-a parut si faptul ca intr-adevar se pare ca exista la un moment dat o "racire" a relatiei, sau ma rog, o doza de realitate care urmeaza starii de indragostit, cand incepi sa vezi cum este de fapt persoana de langa tine, ce defecte are si ce calitati reale. Si desi starea de reverie data de revarsarea dragostei nu dureaza mai mult de 317 zile, nu inseamna ca de atunci incolo relatia s-a terminat, si nici ca partenerul e cu totul altul, ci inseamna ca de atunci incepe adevarata relatie. Cea cu ajunsuri si neajunsuri, cea in care fiecare se adapteaza la nevoile celuilalt, cea in care apar compromisurile dar si in care pot aparea infidelitatile sau despartirile. 
As vrea sa va pot spune totul despre carte insa sunt atat de multe lucruri incat trebuie s-o cititi personal ca sa vedeti care vi se potrivesc si in care momente va identificati cu ceea ce spune autorul. M-a ajutat cartea sa fiu mai fericita in cuplu? More or less, cum ar spune englezul. M-a ajutat intr-adevar in primul rand sa ma inteleg mai bine pe mine insumi, apoi in momentele in care am aplicat ceea ce recomanda Leleu, intr-adevar a functionat si relatia a mers ok. Insa bineinteles, ca in orice altceva este nevoie de constanta in aplicarea celor spuse, si in special e nevoie de introspectie multa pentru a vedea punctele in care gresesti tu, si pe care ar trebui sa le corectezi. Cum spune Dr. Gerard - sa faci un travaliu asupra propriei persoane. 
Mie mi-a placut, am citit din ea in fiecare zi, nu pot spune ca m-am plicitisit vreo clipa, poate si pentru faptul ca este o carte de psihologie practica, domeniu care intotdeauna m-a fascinat.

Citate:

-"Nu puneti niciodata sare pe rana. Cu alte cuvinte, nu va mai torturati: interziceti-va in mod absolut sa cautati indicii cotrobaind prin genti, portofele, saci, sacose, sertare, dulapuri etc. Nu inseamna sa faceti pe strutul, ci inseamna sa va respectati, sa va protejati de suferinte inutile (ceea ce nu stii nu te face sa suferi), sa nu va lasati prada unor reactii catastrofice care ar inrautati situatia."

- "Se trece astfel de la idealizare la autenticitate: noi iubim o fiinta ideala, fictiva, construita pe baza miturilor si nevoilor noatre personale ale caror calitati le exageram si ale caror defecte le estompam; de acum inainte, vom iubi persoana asa cum este ea, inclusiv cu lipsurile si defectele sale, dar care este in orice caz, perfectibila."



-"Am facut alegerea sa ma aliez cu tine si ma angajez sa traiesc cu tine timpul vietii mele terestre, sa fac din aceasta alianta un mijloc prin care constiinta mea sa progreseze, fiecare in sine si unul cu celalalt, de a face din aceasta relatie o co-creare permanenta si de a realiza proiecte comune".


Cartea poate fi cumparata de AICI cu numai 25 lei.

marți, 24 ianuarie 2012

Trei recomandari

1. Season Of The Witch:


Genre-ul spune ca este Adventure/Fantasy/Drama, insa eu spun ca are si ceva Horror in el. Am avut placerea sa-l vad in AFI la Cinema, si a fost o alegere mai mult decat inspirata pentru mine. Pentru iubitul meu, care mi-a fost insotitor, nu neaparat. Sincer, l-am ales datorita distributiei rolurilor, in fruntea carora era Nicolas Cage, urmat de Ron Perlman, ambii actori foarte buni. 
In sala nu pot spune decat ca senzatiile au fost atat de tari incat mi-am uitat portofelul acolo (cu bani si acte cu tot in el)! :) Nu glumesc, nu stiu daca s-a datorat intru totul filmului, dar cu siguranta nu voi uita niciodata momentul si titlul! 
Anyway, povestea are loc undeva in Evul Mediu, in perioada Inchizitiei. Cativa cavaleri abia intorsi pe meleaguri familiare sunt insarcinati sa duca o presupusa vrajitoare la o manastire recunoscuta, pentru a o incredinta calugarilor. Insa lucrurile se complica pe parcurs, iar calatoria in sine este una...infernala!





Cage joaca un rol superb, ca de obicei, iar actiunea va va tine mereu in  suspans si va va pune sa va indoiti de final din 5 in 5 minute. 


Trailer:




Filmul poate fi vazut AICI.



2. The Dilemma:




Comedie savuroasa asa cum numai Vince Vaughn si Kevin James stiu sa creeze. Ce sa zic, am ras de m-am prapadit, si mi-a placut atat ca si actiune, dar si ca poveste si morala. Cateodata adevarul doare indiferent cat de bine este sa spui lucrurile pe fata. Iar in acest caz, unul dintre baietii nostri (Vince) afla ca sotia celui mai bun prieten al sau este infidela, si este intr-un real impas!





Bonus pentru iubitorii de masini sunt muscle car-urile implicate in actiune, iar pentru iubitorii de hockey apar faze petrecute in special la meciurile echipei Black Hawks! Aa, si sa n-o uitam pe Queen Latifah care e un adevarat deliciu!


Trailer:




Filmul poate fi vazut AICI.



3. The Company Men:


Am auzit de el de la unul dintre mentorii mei. L-am vazut si am ramas placut surprinsa de realitatea pe care o aduc in "scena" niste nume grele din industria filmului - Ben Affleck,  Tommy Lee Jones, Kevin Costner si altii de acest calibru. Actiunea se invarte in jurul realitatii economice de astazi, in care oamenii inca mai cred in siguranta jobului (indiferent de pozitia pe care o ocupa) si in faptul ca daca esti bun in ceea ce faci conteaza. Ei bine, filmul vine si demonteaza anumite "mituri" din lumea angajatilor. Si bine face! O drama bine jucata, care merita vazuta de oricine vrea o doza de realism.





Trailer: 




Filmul poate fi vazut AICI.



Cam astea sunt sugestiile pentru jumatatea saptamanii. Am sa revin cu cateva si pentru weekend! Pana atunci...Stay tunned! :)
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management