Melodia asta este exact ceea ce ii lipsea unei zile lenese precum cea de azi. Chiar daca nu s-a incheiat o alta marti, a fost o zi de relaxare si careia i s-a potrivit ca o manusa o melodie la fel de relaxata... Enjoy the first snow guys!
Muzica este o lege morala
"Muzica da suflet universului, aripi gandirii, avant inchipuirii, farmec tineretii, viata si veselie tuturor lucrurilor. Ea este esenta ordinii, inaltand sufletul catre tot ce este bun, drept si frumos"-Platon
Clipe pentru totdeauna
"Cele mai bune fotografii pe care le avem se gasesc in mintile noastre. Sunt acolo, undeva, pur si simplu si reprezinta arhiva noastra personala.Nimeni nu o poate atinge,nimeni nu o poate vedea"- Massimo Conti
Se afișează postările cu eticheta chill out. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta chill out. Afișați toate postările
duminică, 9 decembrie 2012
Melodia zilei: Lynyrd Skynyrd - Tuesday's Gone (1973)
Melodia asta este exact ceea ce ii lipsea unei zile lenese precum cea de azi. Chiar daca nu s-a incheiat o alta marti, a fost o zi de relaxare si careia i s-a potrivit ca o manusa o melodie la fel de relaxata... Enjoy the first snow guys!
luni, 30 iulie 2012
Krishna Caffe
![]() |
| Intrarea relativ modesta de pe Bd. M. Kogalniceanu |
De multe ori am trecut, in drumurile mele spre munca sau inapoi spre casa, pe langa un mic local numit Krishna Caffe. Vorba vine mic, caci asa pare de afara. De fapt...o sa recunosc ca de afara nu pare a fi cine stie ce.
Mereu insa m-a atras prin numele sau. Asadar cand s-a ivit ocazia (intalnirea cu un prieten din Brasov) sa merg acolo, am zis "Yeaahhh" (precum Lil Jon)! :)
Ce pot spune este ca am fost foarte placut surprinsa! Este absolut genial localul! E adevarat ca initial (daca vii ziua) cand intri inauntru ai senzatia ca este foarte intunecat, dar ochii se obisnuiesc relativ rapid cu nivelul de luminozitate, si incepi sa intri in atmosfera indiana. In primul rand mi-a placut decorul. Te minuneaza faptul ca nu iese o clipa din context, si totul, de la bar pana la baie este decorat cu motive indiene si orientale. In al doilea rand nu am putut sa nu apreciez separeurile, foarte discrete si foarte placute! Demult cautam un loc care sa aiba separeuri, si trebuie sa recunosc ca pana acum nu am gasit nici in Brasov nici in Bucuresti (or maybe I don't know the right places).
| Krishna & Radha |
![]() |
| Separeul in care am stat noi |
In al treilea rand faptul ca gasesti o multitudine de arome pentru narghilea, dar si narghileaua in sine, este super tare! Mi-era chiar dor de o narghilea, caci nu am mai fumat de la ziua mea, din 2010. Si am ales una foarte interesanta: cu aroma de menta! Va sugerez sa o incercati, e ca si cand ai fuma si ai mesteca Orbit in acelasi timp! Fun!!
Si in ultimul rand dar nu cel din urma, muzica. Este bestiala! Asta bineinteles pentru cei deschisi la minte, care stiu sa diferentieze muzica orientala, indiana si arabica de manele. Eu una pot spune ca mi-am binecuvantat urechile cu ritmuri demult uitate (adica tot din 2010 de cand mi s-au furat CD-urile din masina), de care mi-am reamintit cu drag si dor.
Ahhh, the memories...Singurul lucru mai putin placut este ca uneori muzica este data prea tare pentru separeuri (adica omul trebuie sa se mai si inteleaga cu cel cu care converseaza). Altfel, servirea ireprosabila, si chelnerita (nu stiu daca este aceeasi tot timpul) foarte draguta!
![]() |
| Toaletele |
| Toaletele din nou |
Nu mai pot adauga decat ca as reveni oricand cu drag la Krishna, pentru o narghilea, muzica buna si intimitate! Merita sa gustati si voi macar odata o mica bucatica din India chiar in mijlocul Bucurestiului.
marți, 24 iulie 2012
marți, 3 iulie 2012
marți, 8 mai 2012
Tea Union cu Andreea si Cabral Ibacka
Am avut ocazia acum 2 saptamani sa schimb doua vorbe si sa-i cunosc mai bine pe Cabral si Andreea. Pe el l-am cunoscut cu 1,5 ani in urma, la raliu, insa pe Andreea nu o stiam decat de pe blogul ei. Am avut aceasta posibilitate datorita unui concurs foarte dragut, organizat de Cabral pe blogul lui, ce viza "talentul" in fotografierea ceaiului. Ei bine, am castigat si eu (thanks to my Canon)!
![]() |
| Sunt cu spatele in poza, dar promit ca nu tratez pe nimeni asa...:) |
Si iata-ne intr-o joi dupa-masa, pe mine si pe iubitul meu, in curtea unei vechi case unde ne-am reunit o gasca destul de numeroasa de iubitori de ceai si de vorba. Nu va mai povestesc de drum, care a fost cu peripetii, ce trebuie mentionat este faptul ca Tea Union a fost organizat de Lipton, cu ajutorul familiei Ibacka bineinteles, si intalnirea mi s-a parut cu adevarat reusita!
Lasand la o parte faptul ca am cunoscut o multime de oameni interesanti, am avut posibilitatea sa-i cunosc mai bine, si de ce nu, sa am si o poza alaturi de ei (atat cu Cabral si Andreea cat si cu ceilalti).
![]() |
Am vorbit asadar mult despre ceai si beneficiile acestuia, despre alimentatie sanatoasa, despre ce fac eu (da, lumea a fost foarte interesata de cunostintele mele, dar si de activitate in sine), despre ce face Lipton si despre vrute si nevrute, cu multe zambete presarate printre, cu glume si cu voie buna.
![]() |
| Cabral - always making everyone laugh |
Nu pot spune decat ca astept sa ne revedem si cu alte ocazii, si sa nu treaca prea mult timp pana atunci!
![]() |
| Gasca la masa |
Locatia unde ne-am intalnit a fost la InCasa, un local foarte dragut si discret (atat de discret inca daca nu esti atent nu-l gasesti).
Mai mult fotografii aveti mai jos:
![]() |
| Info interesante despre ceai |
![]() |
| Am facut si abateri de la regulile wellness...dar nu prea mari si universal acceptate de toata lumea! :) |
![]() |
| Cabral, eu, Andree si Razvan |
![]() |
| Everybody in the Casa mare!!! :)) |
sâmbătă, 14 aprilie 2012
Melodia zilei: Black - Wonderful Life (1987)
Pentru ca este Pastele. Pentru ca melodia este din anul in care m-am nascut. Pentru ca induce o stare de beatitudine. Pentru ca e...
miercuri, 4 aprilie 2012
Muzica pentru zile ploioase...
E nevoie si de asta. De ploaie. E adevarat ca poate fi trista sau vesela, in functie de starea proprie de spirit. Mie personal...Imi place sa aud ploaia in geam noaptea, cand sunt in pat si e cald in casa, in timp ce ma cuibaresc in bratele iubitului meu. Imi place cand ma prinde o ploaie torentiala de vara, cand nu mai pot de cald, surprinzandu-ma cu racoarea ei placuta. Imi plac fulgerele. Mi se par spectaculoase. Imi plac curcubeele create de aceasta. Insa exista si momente in care ploaia nu face altceva decat sa accentueze o stare si asa melancolica, sau sa te intristeze ducandu-te cu gandul la momente mai putin vesele din viata.
Asadar, pentru toate aceste aspecte ale ploii m-am gandit sa fac acest playlist:
1. Pitbull ft. Marc Anthony - Rain Over Me
2. The Beatles - Rain
3. Bruno Mars - It Will Rain:
4. Milli Vanilli - Blame it on the rain:
5. Gene Kelly - I'm singing in the rain (Great happy rain song, love the dancing in the clip):
6. Missy Elliott - The rain (Supa dupa fly) (Gotta love that Hummer):
7. Guano Apes - Rain:
8. The Cult - Rain:
9. Guns N' Roses - November rain (Classic):
10. Creed - Rain:
11. Razah - Rain:
12. Neil Young - See the sky about to rain:
13. Luther Vandross - You stopped loving me:
14. New Edition - Can you stand the rain:
15. Whitesnake - Crying in the rain (Beautiful guitar solo):
16. Duran Duran - Before the rain:
17. Aurora - The day it rained forever:
18. Mary J Blige - Every day it rains:
19. Eric Clapton - Fall like rain:
20. James Tailor - Fire and rain:
21. Led Zeppelin - Fool in the rain:
22. Jewel - Foolish games:
23. Chris Isaak - Funeral in the rain:
24. Frank Sinatra - A garden in the rain:
25. Sting - Heavy cloud no rain:
26. A-Ha - Here I stand and face the rain:
27. Johnny Nash - I can see clearly now (Bun dupa ce trec greutatile):
28. Eddie Rabbitt - I love a rainy night (Mi se potriveste ca o manusa):
29. The Temptations - I wish it would rain:
30. Garbage - I'm only happy when it rains:
31. Dire Straits - It never rains:
32. Bonnie Tyler - It's a heartache:
33. Elton John - Just like strange rain:
34. Alanis Morissette - Rain:
35. Stevie Nicks - Listen to the rain:
36. Nana - Let it rain (Brings back lots of memories):
37. Ricky Martin - Livin' la vida loca:
38. Bee Gees - Monday's rain:
39. Demis Roussos - My face in the rain:
40. Red Hot Chilli Peppers - Naked in the rain (Ca tot se apropie concertul din Romania):
41. Angie Stone - No more rain:
42. Deep Purple - One more rainy day:
43. Jimi Hendrix Experince - One rainy wish:
44. The Doors - People are strange:
45. Bing Crosby - Pennies from Heaven:
46. Massive Attack - Pray for rain:
47. The Cure - Prayers for rain:
48. Erasure - Rain:
49. Oran "Juice" Jones - The rain (Catchy one):
50. Madonna - Rain (Arhi-cunoscuta):
51. Roxette - Waiting for the rain:
52. Smashing Pumpkins - Raindrops + Sunshowers:
53. Moby - The rain falls and the sky shudders:
54. Queen - Rain must fall:
55. Corey Hart - Rain on me:
56. Alice in Chains - Rain when I die:
57. Bob Marley - Rainbow country:
58. Lighthouse Family - Raincloud:
59. Counting Crows - Raining in Baltimore:
60. Sonny & Cher - Here comes that rainy day feeling again:
61. Carpenters - Rainy days and Mondays:
62. Raekwon feat. Ghostface Killah - Rainy dayz:
63. Donna Summer - Riding through the storm:
64. Lionel Richie - You are the sun, you are the rain:
65. Anastacia - Who's gonna stop the rain:
This is it for now! Astea sunt doar o mica parte din toata muzica potrivita pentru zile ploioase de primavara... O sa revin cu partea a doua in toamna! :)


21:22:00
GeminiGirl




























