Se afișează postările cu eticheta autor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta autor. Afișați toate postările

duminică, 1 iunie 2014

George Sovu - Dragul Nostru Alex... (1981)


Am mai terminat o carte ieri. E o carte de George Sovu, asa cum zice si titlul acestei postari. O carte veche, dar care m-a invatat multe despre ce inseamna caracter. Si m-a mai invatat despre profesori si ce inseamna sa fii profersor. Cartea se refera la profesori, insa lectiile sunt aplicabile pentru traineri, parinti si orice alta parte a vietii in care esti pus in postura de a invata/forma pe cineva.
Eu am inceput sa citesc cartea pentru ca imi place stilul de scris al autorului. Am mai citit "Declaratie de dragoste" a aceluiasi scriitor si la fel ca si aceasta, mi-a placut. Ce sa mai...m-a cucerit!

Citate preferate:

- "Profesorul e un om care ar trebui sa aiba in primul rand demnitate"
- "...tinea capul sus de parca ar fi privit de la distanta peste lume"
- "Daca n-ar fi oameni care sa ne inteleaga, sa ne arate drumul cel bun si sa ne ierte, cand gresim, oare ce s-ar alege de noi?"

Recomand cartea profesorilor si acelora dintre voi care studiaza psihologia sau pur si simplu caracterul uman. O gasiti AICI, pentru numai 12,95 lei. 

luni, 26 mai 2014

Jim Rohn - 7 Strategii pentru Obtinerea Bogatiei si Fericirii (1985)


Jim Rohn a fost unul dintre primii filosofi de afaceri cu care am intrat in contact si, intmaplator sau nu, si unul dintre cei mai buni. Am auzit pentru prima data de el si i-am citit prima data o carte in anul 2007. De atunci am mancat pe paine majoritatea cartilor sale cat si audiobook-urile. 
Insa nu am reusit pana acum sa ajung la aceasta, drept urmare am fost extrem de incantata cand am cumparat-o si am absorbit-o din priviri pur si simplu. De curand am terminat-o (in numai 4 zile, dat fiind ca are 205 pagini) si nu pot spune decat ca este exact cum ma asteptam sa fie. Un manual de dezvoltare personala cu aplicabilitate imediata! 

Citatele mele preferate sunt mult prea multe ca sa le pot reproduce aici in intregime, dar am sa va dau top 5:

- "De fericire se bucura cei care isi extind in mod deliberat orizontul si experienta. Ea se afla in casele celor care au abilitatea de a trata dezamagirea fara a-si pierde simtul bunastarii. Ea apartine acelora care controleaza atat imprejurarile, cat si emotiile."
- "Disciplina e cheia cea mai importanta. Ea deschide usa catre bogatie si fericire, cultura si rafinament, stima de sine crescuta si realizari importante, ca si sentimentele ce le insotesc, de mandrie, satisfactie si succes"
- "Succesul este un proces de intoarcere a fetei de la ceva pentru a te indrepta catre ceva mai bun - de la letargie la exercitiu, de la bomboana la fruct, de la a cheltui la a investi."
- "Succesul masiv e cea mai dulce razbunare"
- "Venitul depaseste rareori dezvoltarea personala". 

Coperta spate (cateva fraze, caci e o pagina intreaga):

"Nu trebuie sa alegi intre bogatie si fericire - ele izvorasc din aceeasi fantana a abundentei! Cu ajutorul acestei carti vei descoperi cele 7 strategii esentiale de care ai nevoie pentru a-si trai viata in bogatie si fericire. Filozofia autorului Jim Rohn a ajutat milioane de oameni sa isi schimbe viata. Descopera ce poate face in cazul tau!"

Cartea poate fi achizitionata AICI (pentru numai 35 lei) si v-o recomand cu tarie, caci va poate schimba viata si perspectiva asupra lucrurilor! 

miercuri, 16 aprilie 2014

Mihail Sadoveanu - Valea Frumoasei (1971)



Am mai terminat o carte din seria celor 25 pe care mi-am propus sa le citesc anul asta. Cartea se numeste "Valea Frumoasei" si e o opera a cunoscutului Sadoveanu. Personal, apreciez foarte mult autorii romani. Au ceva...familiar. Sadoveanu in sine are un stil foarte aparte de a scrie. Detaliile exista din plin in povestirile lui, iar in aceasta redactare nu fac exceptie. 
E o carte destul de grea, din pricina faptului ca e impovarata practic de cele mentionate mai sus. Necesita rabdare, pe care din fericire o am. Mai necesita si sa ai o oarescare dragoste pentru natura. Singurele lucruri care m-au facut sa continui lectura si in momentele in care eram aproape de renuntare, au fost date de descrierea peisajelor si a locurilor (Sadoveanu are darul sa te transporte la locul faptei) si povestile despre animale (pe care le iubesc enorm). 
O recomand ca lectura doar celor ce au timp, vor ceva realist si relaxant, ce nu necesita prea mult suspans si care au placerea sa citeasca despre natura. Sau vanatorilor/pescarilor. Vor sti ei de ce...

Coperta spate:

"Volumul reuneste cateva dintre cele mai cunoscute lucrari inchinate de marele scriitor peisajului romanesc, vraja amintirii si elogiul vechimii lui imperechindu-se pentru a-i imprumuta poezie si culoare. 'Valea Frumoasei', cu inegalabila geografie sentimentala schitata acestui tinut transilvan, 'Tara de dincolo de Negura'si 'Imparatia Apelor', cu evocarea incursiunilor in locuri de neasemuita frumusete ale vanatorului si pescarului pasionat care a fost Sadoveanu, 'Vechime', cu note de drum si meditatii asupra rostului si duratei unor trainice asezari romanesti, sunt pagini care-l invata pe cititor sa inteleaga si sa iubeasca pamantul pe care s-a nascut."

Cartea o puteti gasi AICI. Pretul nu-l mentionez caci e nimic... Sau o ofer pe a mea, cui doreste. In Bucuresti, sectorul 4. :)

duminică, 23 februarie 2014

Alain Bombard - "Naufragiat de buna voie" (1991)


Am terminat de curand cartea "Naufragiat de bunavoie" a lui Alain Bombard. Am avut de invatat cate ceva din ea, atat despre viata, cat si despre situatia concreta a naufragiatului. 
E un minunat ghid, dintr-o experienta traita, nu din teorie. Autorul s-a pus pe sine in situatia omului pierdut pe mare si a crezut cu atata incredere in reusita experientei sale, spre binele umanitatii, incat a rezistat cu succes celor mai bine de 2 luni pe mare, descriind in detaliu tot procesul. 

Traseul parcurs de autor in calatoria sa


Mi-a placut in mod deosebit faptul ca ceea ce am citit nu era fictiune, nu era o teorie, nu era un roman beletristic, ci pur si simplu dura realitate. Mi-a placut redactarea acesteia, modul in care autorul transmitea emotiile, incercarile si dezamagirile pe care le-a trait. 

L'Heretique, aceasta ambarcatiune micuta, l-a ajutat pe autor sa supravietuiasca in aventura sa
Coperta spate:

"Orice naufragiat poate sa ajunga pe uscat, cel putin in stare la fel de buna ca mine. Am fost un naufragiat ca toti ceilalti. Fiziceste nu eram exceptional. Nimic nu ma desemna in mod special pentru aceasta traversare. Bineinteles ca am slabit in acest timp, dar am ajuns in viata. 
Repet ca nu e vorba de a trai bine, ci de a supravietui atat cat e necesar spre a ajunge pe uscat sau a intalni o nava. 
Pot sa afirm acum ca marea ne ofera destula bautura si mancare spre a efectua cu incredere calatoria salvatoare.
In timpul celor 65 de zile ale drumului din Canare in Antile, n-am avut un noroc deosebit, iar calatoria mea nu poate fi in nici un caz considerata ca o fapta de un curaj nebunesc, ca un fapt cu totul exceptional. 
Am slabit cu 25 de kilograme si am suferit o multime de tulburari. Am ajuns pe uscat cu o anemie pronuntata; cantitatea totala a hemoglobinei era la limita mortala.
Perioada care a urmat dupa usorul dejun de pe 'Arakaka' era cat pe-aci sa-mi fie fatala.
O diaree teribila, cu eliminari de sange, m-a chinuit timp de 2 saptamani. De 2 ori am fost pe punctul de a-mi pierde cunostinta: la 23 noiembrie, cand s-au ivit primele semne ale furtunii care se apropia si la 6 decembrie, in ziua cand mi-am scris testamentul. Dezhidratarea pielii a provocat o eruptie generalizata pe tot corpul. Mi-au cazut unghiile degetelor de la picioare. Am avut tulburari oculare importante, o scadere simtitoare a fortei musculare si mi-a fost foame. Dar am ajuns in viata."

Cititatele mele preferate:

- "Fiziologii neglijeaza de multe ori forta spiritului si influenta sa asupra reactiilor corpului"

- "{...} il face superstitios, iar superstitiile fac din el un fricos lipsit de vointa"

- "Mijloacele cele mai simple iti permit de cele mai multe ori sa lupti victorios cu elementele naturii" 

Cartea poate fi cumparata AICI.

miercuri, 26 decembrie 2012

Lansare de carte Liviu Reti - ...de iubire

Liviu Reti

Luna asta am avut posibilitatea sa particip la o lansare de carte pentru prima data in viata mea. Cartea este una de poezii, as putea adauga...de iubire (cum de altfel ii este si titlul) si deosebite. 
Si nu, nu o spun pentru ca autorul este nepotul iubitului meu, mai ales ca in general (cu mici exceptii gen Nichita Stanescu) nu agreez prea mult poezia. Never been my strong point... Insa datorita bunavointei lui Liviu, autorul acestei carti, am avut placerea sa ascult recitate unele dintre poezii si am ramas placut impresionata de profunzimea lor, dar si de frumusetea impreunarii cuvintelor, transformate in rime si strofe.



Mama autorului

La lansare au participat persoane de toate varstele, evenimentul fiind family friendly

Eu si iubitul meu ne-am simtit minunat

Mana dreapta a autorului in ce priveste evenimentul



Pe Liviu l-am cunoscut pentru prima data chiar la aceasta lansare si mi-a lasat impresia unui om sensibil, deschis si per total un caracter frumos. 
Lansarea a fost una in premiera si pentru el, fiind prima sa carte si a fost una destul de intima, printre invitati numarandu-se prietenii apropiati, familia si cateva rude si niste colegi. A fost placut, am ras, am glumit, am ascultat, am fost atinsi de poeziile de dragoste, am aflat detalii personale despre autor, am ciocnit un pahar de sampanie, si bineinteles am plecat fiecare cu cate un exemplar sau mai multe (unii dintre noi am facut si cadouri cunoscutilor un volum de poezii) al cartii. Ba mai mult, am avut parte si de o demonstratie de dans modern! A fost frumos.

A fost bineinteles si o sesiune de autografe dar si cu dedicatie! :)

Familia si rudele







Eu nu pot decat sa-i urez mult succes lui Liviu, pe viitor sa avem lansari din ce in ce mai mari si (cel putin) la fel de superbe carti. Va invit de altfel si pe voi sa il sustineti, urmariti, cititi si de ce nu, sa il cunoasteti pe Liviu Reti prin intermediul paginii sale de Facebook: Liviu Reti.


Rudele nu se dezmint de la glumite

Liviu ne-a demonstrat ca nu este numai un poet bun, dar poate si dansa. P.s. Fetelor, e single!







Cu dedicatie...for little ol' me...:)



Cartea o puteti gasi pe site-ul personal al poetului, http://liviureti.ucoz.ro  sau contactandu-l pe unul din emailuri (liviureti@yahoo.com/liviureti@gmail.com). Si baieti, va recomand cu drag, mai ales daca nu stiti cum sa va impresionati iubitele, sa le oferiti aceasta carte cu dedicatie din partea voastra! Va functiona ireprosabil, garantez! 

*Credit foto (mai putin ultimele) Catalin Mihai.
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management