Se afișează postările cu eticheta thriller. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta thriller. Afișați toate postările

sâmbătă, 13 octombrie 2012

Taken 2 (2012)


Ieri am fost la avanpremiera lui Taken 2. A fost pentru prima data cand am mers la un film in avanpremiera! Si nu a fost intamplator ales filmul. Va spuneam acum cateva luni ca mi-a placut mult Liam Neeson in Taken, dar si intriga filmului, ce tinea de traficul de carne vie. Ei bine, cand am auzit ca s-a lansat si Taken 2 mi-am spus ca nu trebuie ratata ocazia de a-l vedea si daca se poate cat mai repede.
Am ales un cinema special pentru asta, despre care va voi vorbi intr-o postare viitoare, anume Glendale Studio. A fost o experienta in sine! Revenind insa la film, pot spune ca nu mi-a inselat asteptarile. Am fost cu sufletul la gura pe toata perioada rularii acestuia! Actiunea o implica de data aceasta si pe sotia personajului principal. 
Nu am sa va povestesc ce se intampla cu detalii, caci nu vreau sa va stric surpriza, dar va spun ca merita sa vedeti si partea a 2-a! Si revin la Liam, omul asta e absolut genial. Incep sa fac o mica obsesie pentru el. Imi place la nebunie rolul lui din Taken (ambele parti). Nu pot spune ca arata exceptional, dar are acel ceva care te face sa astepti cu nerabdare scenele cu el. Cred ca in curand voi scrie o postare di despre el personal.
Anyway, filmului i-as da nota 9 din 10. Recomand cu drag!







Distributia in mare parte e Liam Neeson, dar nu le putem ignora nici pe fete: Famke Janssen si Maggie Grace. Directorul Olivier Megaton, si-a pus amprenta directoriala si pe Transporter 3 (alta capodopera cu alt actor care imi place mult). Iar unul dintre scenaristi, Luc Besson, va suna poate cunoscut si pentru scenariul lui Leon (intamplator tocmai ma uit la filmul acesta in timp ce scriu aceste randuri).


Trailer:

 

marți, 3 iulie 2012

Prometheus (2012)



Am trait s-o vad si pe asta! In sfarsit! Am reusit sa vad un film in 3D pentru prima data!! :) Da stiu...Sunt ultima si cea din urma...Dar nu conteaza, mai bine mai tarziu decat niciodata. Am fost in IMAX, la o ora destul de tarzie in noapte, caci asa am reusit sa termin la birou cu treaba, asa ca sala nu a fost prea plina. Insa trebuie sa recunosc ca a fost destul de multa lume pentru ultima vizionare. Anyway, sa revenim la filmul propriu-zis... Nu stiu daca a fost datorita noutatii 3D pentru mine, sau chiar asa e, insa experienta trebuie sa recunosc ca a fost unica! 
De la peisajele initiale, pana la actiune si scene cheie, filmul si senzatiile au fost extraordinare! Trebuie vazut odata, dar neaparat in 3D. Eu una am luat decizia ca toate filmele la care merg de acum sa fie 3D, macar daca nu le vad in fata calculatorului sa fie o experienta in sine...
Pot spune ca povestea din film este una relativ clasica (adica am mai vazut "filmul" asta), o echipa de exploratori fac o descoperire legata de originile umanitatii, ale carei radacini ii poarta prin cele mai indepartate colturi ale Universului in cautarea "Creatorilor" omenirii. Insa ceea ce a dat viata, poate sa o si ia inapoi, iar asta poate insemna sfarsitul vietii pe Pamant. Suna cumva ca Alien, stiu...mai mult decat atat, chiar sunt cateva scene dureros de asemanatoare, insa de dragul dulcelui stil clasic, cred ca putem trece cu vederea acest mic amanunt. 




In film regasim actori precum Noomi Rapace, Logan Marshall-Green si Michael Fassbender. In scaunul de regizor este Ridley Scott, cunoscut si pentru regizarea unor blockbuster-uri precum Gladiatorul sau Kingdom of Heaven.
Ce pot sa zic...You gotta go see it! Trust me! :)

Trailer:


Filmul poate fi vazut la IMAX! :))

joi, 8 martie 2012

Taken (2009)


Filmul asta m-a tinut cu sufletul la gura pana la final. Si asta e mare lucru, avand in vedere ca imi era somn cand am inceput sa-l urmaresc! Revenind insa la el, complotul este unul care am observat ca este din ce in ce mai frecvent, anume traficul de carne vie. Probabil ca prinde la public, caci mi-e greu sa cred ca le pasa celor de la Hollywood de aceste lucruri. Insa indiferent de motiv, drama acestor situatii este intr-adevar captivanta. 
Mai mult prin dezgustul pe care il provoaca simpla constientizare a faptului ca exista intr-adevar persoane reale carora li se intampla sa cada in astfel de capcane. Si ramai socat, oripilat, uimit si...cu ochii cat cepele, holbandu-se la monitor/ecran. 
Ce sa zic, este din aceeasi familie cu The Whistleblower si Loverboy. Ma rog, cu mentiunea ca Loverboy nu reprezinta adevarata drama a fetelor ce trec prin aceste experiente, ci mai degraba o sugereaza fugitiv. 
Ca idee, este vorba despre un tata (Liam Neeson), fost agent CIA, a carui fata cade in capcana unor traficanti de carne vie. Nu as merge mai departe cu descrierea, pentru a da in spoiler, insa filmul merita vazut pentru a vedea pana unde poate merge un tata pentru fiica sa! 
Oricum, am observat ca incepe sa-mi placa de Liam Neeson, ca actor. Am vazut cateva filme destul de bune ce l-au avut in distributie, si cred ca parte din succesul acestora vine din prezenta sa. Il are pe vino-ncoa, si are o anumita seriozitate, un dramatism care il face misterios.
Daca ar fi sa acord o nota filmului, as acorda un 9,5 (din 10).

Regizor: Pierre Morel



Trailer: 



Filmul poate fi vazut AICI.

P.s. As revedea filmul oricand! Unul din multele motive fiind si faptul ca pentru prima data dupa mult timp am vazut masinuta mea (Golf 3) printre masinile folosite de actorul din rolul principal. Made my heart grow! :)  

sâmbătă, 11 februarie 2012

Frozen


Se pare ca s-a mai anuntat un cod (galben, portocaliu, verde, albastru...) si ca saptamana ce urmeaza va fi tot una friguroasa. Ei bine, am un film special pentru vremea asta, un film care o sa va faca sa fiti multumiti de faptul ca lucrurile nu stau mai rau. Asa cum se intampla in pelicula Frozen, in care trei tineri raman blocati intr-un telescaun, pe o partie deschisa doar in weekend. Nu ar fi nici o problema daca nu ar fi ramas acolo duminica seara! Sunt astfel fortati sa ia niste decizii de viata sau moarte, care se dovedesc a fi  intr-un fel sau altul mai rele decat a ramane acolo si a ingheta de vii. 
Trebuie sa recunosc ca este un film ce m-a tinut cu sufletul la gura, si cu un gol in stomac! Cred ca e unul dintre cele mai faine din ultima vreme...Pe o scara de la 1 la 10 as nota cu 9,5 (nu-mi place sa exagerez).
Daca vreti suspans, recomand cu drag!



Trailer: 



Filmul poate fi vazut AICI.


Regizor: Adam Green
Distributie: Shawn Ashmore, Emma Bell si Kevin Zegers

marți, 24 ianuarie 2012

Trei recomandari

1. Season Of The Witch:


Genre-ul spune ca este Adventure/Fantasy/Drama, insa eu spun ca are si ceva Horror in el. Am avut placerea sa-l vad in AFI la Cinema, si a fost o alegere mai mult decat inspirata pentru mine. Pentru iubitul meu, care mi-a fost insotitor, nu neaparat. Sincer, l-am ales datorita distributiei rolurilor, in fruntea carora era Nicolas Cage, urmat de Ron Perlman, ambii actori foarte buni. 
In sala nu pot spune decat ca senzatiile au fost atat de tari incat mi-am uitat portofelul acolo (cu bani si acte cu tot in el)! :) Nu glumesc, nu stiu daca s-a datorat intru totul filmului, dar cu siguranta nu voi uita niciodata momentul si titlul! 
Anyway, povestea are loc undeva in Evul Mediu, in perioada Inchizitiei. Cativa cavaleri abia intorsi pe meleaguri familiare sunt insarcinati sa duca o presupusa vrajitoare la o manastire recunoscuta, pentru a o incredinta calugarilor. Insa lucrurile se complica pe parcurs, iar calatoria in sine este una...infernala!





Cage joaca un rol superb, ca de obicei, iar actiunea va va tine mereu in  suspans si va va pune sa va indoiti de final din 5 in 5 minute. 


Trailer:




Filmul poate fi vazut AICI.



2. The Dilemma:




Comedie savuroasa asa cum numai Vince Vaughn si Kevin James stiu sa creeze. Ce sa zic, am ras de m-am prapadit, si mi-a placut atat ca si actiune, dar si ca poveste si morala. Cateodata adevarul doare indiferent cat de bine este sa spui lucrurile pe fata. Iar in acest caz, unul dintre baietii nostri (Vince) afla ca sotia celui mai bun prieten al sau este infidela, si este intr-un real impas!





Bonus pentru iubitorii de masini sunt muscle car-urile implicate in actiune, iar pentru iubitorii de hockey apar faze petrecute in special la meciurile echipei Black Hawks! Aa, si sa n-o uitam pe Queen Latifah care e un adevarat deliciu!


Trailer:




Filmul poate fi vazut AICI.



3. The Company Men:


Am auzit de el de la unul dintre mentorii mei. L-am vazut si am ramas placut surprinsa de realitatea pe care o aduc in "scena" niste nume grele din industria filmului - Ben Affleck,  Tommy Lee Jones, Kevin Costner si altii de acest calibru. Actiunea se invarte in jurul realitatii economice de astazi, in care oamenii inca mai cred in siguranta jobului (indiferent de pozitia pe care o ocupa) si in faptul ca daca esti bun in ceea ce faci conteaza. Ei bine, filmul vine si demonteaza anumite "mituri" din lumea angajatilor. Si bine face! O drama bine jucata, care merita vazuta de oricine vrea o doza de realism.





Trailer: 




Filmul poate fi vazut AICI.



Cam astea sunt sugestiile pentru jumatatea saptamanii. Am sa revin cu cateva si pentru weekend! Pana atunci...Stay tunned! :)

miercuri, 11 ianuarie 2012

To be or not to be (afraid), that is the question

Si intrebarea vine in urma vizionarii repetate de filme horror. Da, este un gen care mereu imi va placea, ma va intriga si imi va provoca fiori reci pe sira spinarii. Can't help it, I'm a horror junkie! Si in virtutea acestei...dependente, trebuie sa va impartasesc ultimele vizionari. 
 Si de astazi am hotarat sa va fiu si mai utila (celor carora va place/puteti sa vedeti un film in engleza fara subtitrare), si sa postez si link unde puteti vedea filmul online.

1. The Rite:




Pot spune in primul rand ca mi-a reamintit de vremurile demult apuse cand urmaream cu sufletul la gura (si speriata din cale afara as putea adauga) filmul The Exorcist. Film care mi-a deschis apetitul pentru un anumit gen de horror, anume cel legat de demoni, religie, exorcizare etc. Bineinteles ca The Rite (dupa cum ii spune si numele) se invarte in jurul ritualului de exorcizare. E original prin faptul ca este insiprat din fapte reale (din nou un gen de horror pe care il caut, dar si care ma sperie cel mai tare), si prin locatia actiunii, anume Roma, Italia. Celelalte pe care le-am vazut legate de acest subiect au loc fara exceptie in SUA. Pe de alta parte insa, filmul  clar se inspira in anumite momente din The Exorcist. Un alt lucru ce mi s-a parut interesant inca de cand am vazut posterul a fost implicarea in unul dintre rolurile principale a faimosului Anthony Hopkins, care trebuie sa spun ca e mai mult decat potrivit in genul acesta de rol. 
Nu ramane decat sa urmariti si voi Ritualul, si sa tresariti in momentele in care va este supusa indoielii credinta (indiferent din care punct de vedere).




Mai sus aveti trailer-ul, iar mai jos, link-ul unde il puteti urmari:


The Rite


2. Shelter:






Shelter este un film facut de producatorul unui alt horror de mare succes (din punctul meu de vedere) si unul dintre cele mai tari, The Ring! Ar trebui (pentru cunoscatori) sa ma opresc aici cu descrierea caci pe mine asta m-a facut sa urmaresc filmul. Insa pentru cei mai putin familiarizati cu genul horror, va pot spune doar ca este vorba despre un fel de voodoo (americanesc), "shelter" in traducerea lui bruta "adapost" fiind de fapt corpul unui preot decazut, care ii blestema pe toti cei cu care intra in contact. Ajungand sa afecteze inclusiv familia unui bun psiholog (Julianne Moore). De aici mai departe, trebuie efectiv sa vedeti filmul. Bineinteles ca acesta nu are un final fericit (asa cum marea majoritate a acestui gen de filme nu-l au), insa merita vazut. 


Trailer:




Filmul poate fi urmarit la linkul: Shelter


3. Insidious:






Last but not least as putea spune. E...ceva de vazut! Sincer, demult nu mi-am mai acoperit ochii de frica la un film. Si dupa cum bine stiti (unii dintre voi), filmele horror in care in rolurile principale se afla copii, sunt unele dintre cele mai freaky. Tot filmul se invarte in jurul unui baiat care a ajuns sa aiba experiente in afara corpului, si s-a pierdut intr-o lume...a sufletelor pierdute. In tot acest timp, corpul lui fizic este in coma, medicii nu-i dau de cap, iar parintii au tot felul de experiente ce ies din sfera normalului. Totul culmineaza cu prezenta unui telepat (sau ma rog, ce-o fi acea persoana ce comunica cu cei decedati), si cu spiritul tatalui ce pleaca in cautarea fiului. Cum se termina? Va las pe voi sa aflati!


Trailer:




Film: Insidious


Hope you get as scared as I did! :)
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management