duminică, 15 decembrie 2013

Istanbul - Turcia (Septembrie 2013)

Anul asta am ajuns pentru prima data pe taramul semilunei si al celor 1001 nopti. Consider ca a fost o experienta pe care merita sa o traiesti macar odata. Pot spune ca Istanbul este un oras fabulos!
Nici nu stiu de unde sa incep sa va povestesc despre el. Dar voi incerca sa fiu cat mai succinta.


Stradutele sunt foarte animate si foarte luminoase 

Moscheea Albastra

Moscheea Albastra - cea mai mare din Istanbul
Odata ajunsi in Istanbul si in Turcia, in general, e clar ca nu puteti sa nu mergeti sa vizitati moscheele si cea mai cunoscuta este bineinteles cea Albastra, probabil si pentru ca e cea mai mare, cu po capacitate de peste 10.000 de oameni! E incredibila iar senzatia este de trecere in alta lume atunci cand trebuie sa porti esarfa pe cap si sa te descalti atunci cand intri. 
Si daca tot suntem la capitolul religie, trebuie sa spun ca unul din lucrurile ce m-au incantat enorm la acest oras a fost chemarea la rugaciune ce avea loc de 3 ori pe zi. Cand eram in  camera de hotel si se vedea un asfintit extraordinar de frumos, iar pe fundal auzeam aceasta chemare in stilul specific, aveam o senzatie atat de profund legata de orient, incat aveam impresia ca din clipa in clipa va veni un seic sa ma rapeasca! :)


Sfanta Sofia

Pe Bosfor veti intalni multe ambarcatiuni mai mult sau mai putin  luxoase, mai mici sau mai mari


Croazierele pe Bosfor sunt iarasi ceva ce va recomand sa incercati. Vasele sunt disponibile aproape la orice ora si preturile sunt in functie de confortul si calitatea calatoriei de care doriti sa va bucurati. 

Sunt localuri dintre cele mai selecte pe malurile Bosforului

Priveliste de seara a Moscheii Albastre

Veti gasi in multe localuri din Istanbul apa...la pahar de plastic, ambalata ca iaurtul! 
Turcii sunt de asemenea recunoscuti pentru ceai, cafea, narghilea si rahat. Fiecare in parte este o experienta in sine, fiind complet diferite de cele cu care suntem noi ca romani obisnuiti. Ce mi-a mai placut mult este modul de servire al ceaiului, anume in paharele foarte mici de forma celui de mai jos. Erau atat de dragute incat nu am rezistat sa nu-mi iau si eu un set pentru acasa.

Ceaiul turcesc se serveste in paharele foarte mici si foarte dragute. Si da, e foarte aromat


Cred ca rahatul turcesc este unul din dulciurile care imi plac cel mai mult

La toate colturile veti gasi comercianti de fructe

Pisicile sunt stapanele absolute ale orasului, le veti gasi la tot pasul

Femeile poarta vesmintele traditionale. Nu toate insa...


Shaorma la ea acasa!







Interiorul legendarei Moschee Albastra

Femeilor li se impune sa poarte val la intrare




Marea majoritate a intrarilor la muzee si obiective turistice costa 25 lire turcesti (echivalentul a 50 lei)

Interior Sfanta Sofia




Sunt impresionante frescele ce au fost "curatate" de pe peretii fostei catedrale
Ca si crestin nu ai voie sa ratezi o vizita la Sfanta Sofia, catedrala transformata in moschee. E...incredibila. 



Urmele crestinismului sunt gasite pe toti peretii, la propriu


Parcul de la Topkapi






Constructiile sunt foarte impresionante, marete


Traficul este infiorator, Bucuresti e mic copil


Ulker Sports Arena

Peisagistica Istanbulului este deosebita

Partea asiatica trebuie vazuta pentru cladirile de birouri, si punctele de interes in ale afacerilor



Turcii sunt foarte inventivi!


Rasarit de soare pe Bosfor

Ceaiul e la el acasa in Turcia

Cea mai buna halva pe care am mancat-o vreodata

Condimentele sunt dintre cele mai variate










Marele Bazaar m-a surprins extrem de placut prin culoare, viata, energie si spirit


Lampile sunt de departe lucrurile ce mi-au placut cel mai mult din bazaar 

Ochiul Rau e unul din cele mai cunoscute amulete turcesti

Turcii sunt recunoscuti pentru ceramica frumos decorata si migalos lucrata



Nargileaua, la ea acasa













Seturile de ceai sunt deosebite


Pot spune ca Istanbul e in topul oraselor mele preferate. Iubesc viata foarte agitata, faptul ca oriunde te duci turcii pot purta o conversatie decenta cu tine in orice limba, sunt oameni foarte intreprinzatori si fac din vizita ta acolo o experienta de neuitat.
Va invit sa mergeti macar odata si sa-mi transmiteti o parere. 

duminică, 3 noiembrie 2013

Curs de Vanzari cu Lorand Soares Szasz


Saptamana asta am fost la primul meu curs de vanzari cu Lorand Soares Szasz. Nu a fost primul curs de vanzari, la modul general vorbind, caci in 7 ani de experienta in vanzarile directe, alaturi de Herbalife, am avut zeci, poate chiar sute de astfel de cursuri. Insa trebuie sa recunosc ca am invatat cateva lucruri noi. 
Lorand mi s-a parut o persoana calda, carismatica si cu care poti comunica usor. Sala a fost plina de oameni din toate domeniile si de pe toate nivelurile. De la incepatori in ale vanzarilor pana la directori de firma sau oameni cu propriile afaceri, mai mari sau mai mici. 
Eu...am invatat despre a vinde in functie de personalitatea prospectului, cum sa pastrez un client nemultumit si alte trucuri de acest gen. Cursul nu a fost deloc plictisitor si nici speaker-ul ingamfat (asa cum sincer recunosc ca ma asteptam sa fie). 
Iata cateva lucruri importante pe care le-am extras din acest eveniment:

- ZAC CEVA: Zambesc, Ascult, Clarific, Conditionez, Explic, Verific, Actionez

- Exista 4 tipologii de clienti: Dominant, Influent, Stabil si Constiincios

- Asculta de 2 ori si vorbeste odata!

Stiu, sunt lucruri relativ de baza, dar spuse altfel si detaliate pana in panzele albe conteaza. 

Asadar, la prima intalnire, Lorand Soares m-a facut sa-mi doresc sa particip la mai multe cursuri ale sale, si bineinteles sa-mi doresc sa-l reintalnesc mai ales la evenimentul din Martie, Maximum Achievement
Vi-l recomand cu drag, indiferent de domeniul in care va desfasurati activitatile, dar mai ales daca lucrati in vanzari. 

sâmbătă, 19 octombrie 2013

Softoria - The Engine Behind Businesses


Va voi recomanda azi ceva foarte interesant, cel putin pentru aceia dintre voi care aveti legatura cu antreprenoriatul, sub o forma sau alta. 
Este vorba despre Softoria.net, motorul intelingent din spatele afacerilor de succes! 
Cu ce va poate ajuta? Ei bine, baietii destepti din spatele Softoriei va pot construi un intreg sistem informatic pe cloud, pornind de la cateva informatii pe care le veti furniza voi ca si beneficiari! Tot ce trebuie sa faceti voi este sa le spuneti de ce aveti nevoie, iar implementarea va dura de pana la 5 ori mai putin decat orice alta varianta ati alege. 
In plus, cei de la Softoria vin mereu cu inovatii si solutii pentru orice si aici ma voi opri asupra unui...proiect cu totul si cu totul special: Projectoria!
Aceasta este o platforma de management al proiectelor, ideala pentru oricine vrea o organizare exceptionala a business-urilor. 


Ce sa va mai spun, Softoria va ofera servicii de dezvoltare optime pentru:

- Analiza de business
- Software design
- Software development
- Asigurarea calitatii
- Suport si mentenanta
- Design de website si logo
- SEO

Nu pot decat sa va recomand, recomand, recomand!

vineri, 4 octombrie 2013

Beautiful lights (serie)






duminică, 25 august 2013

Fotografia zilei - Collection


miercuri, 14 august 2013

The Heat (2013)



The Heat e o comedie excelenta cu doua femei ale legii, fiecare la polul opus al nivelului de confort al celeilalte. Personalitati puternice ambele, incapatanate si inadaptate din punct de vedere social, se vad puse in situatia de a colabora pentru un caz important.



Fetele fac show si va garantez ca veti iesi din cinematograf cu zambetul pe buze si povestind inca faze din film. Nimeni altele decat Sandra Bullock si Melissa McCarthy sunt "vinovatele" pentru hohotele dumneavoastra de ras si trebuie sa spun ca nici nu se putea o mai buna combinatie. La Sandra bineinteles se vede "experienta" de politista sub acoperire din rolurile in "Miss Congeniality" (1 si 2).



McCarthy e la fel de nesuferita ca si in Identity Thief. Asadar cum va ziceam, nu ratati ocazia sa va distrati pe cinste. Va las cu trailer-ul care m-a convins pe mine sa-l vad.

Trailer:

 



Melodia zilei: Matanza - Apolinar (2011)


Melodia asta m-a bantuit vreo 2 saptamani vara asta, poate chiar mai bine. There's something about it... Nu inteleg nici o vorba din ea, dar somehow it all makes sense.

Hope you enjoy it as much as I do...


 
 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management