duminică, 9 iunie 2013

Zig Ziglar - De la bine la excelent (2006)


Dupa cum bine stiti, imi plac cartile de dezvoltare personala. Si pentru ca demult nu am mai reusit sa fac din blog o prioritate, dar mai ales nu am mai postat demult la categoria "Carti", am zis sa mai recuperez. De citit am citit multe (cam tot ce mi-a picat in mana) insa nu am reusit sa mai si postez despre ele. 
Revenind, Zig este intotdeauna o lectura placuta. Unul dintre cei mai cunoscuti autori de carti de vanzari si dezvoltare personala (dealtfel experienta sa vasta in domeniu ii si da "autoritatea" sa-i invete pe altii in sensul asta), Ziglar a scris cartea despre care vorbim acum cand deja intrase in categoria de varsta 70-75 ani! 
Sa trecem insa la lucruri mai interesante. Cartea te invata cum sa vezi mereu lucrurile intr-o lumina pozitiva. Eu personal am invatat un lucru extrem de important pentru mine personal, care intr-adevar a facut o diferenta in atitudinea de la locul de munca: sa raspund mereu la intrebarea "Ce (mai) faci?" cu "Excelent!". Poate parea ciudat, dar oamenii chiar reactioneaza pozitiv la acest raspuns, si nu e banalul "Bine". Te scoate din rutina, iar dupa ce repeti suficient de mult asta, ajungi sa si crezi ca e asa! 
Printre altele mi-au mai placut foarte mult si citatele de la inceputul fiecarui capitol, ale unor personalitati din istoria omenirii, prin a caror simpla mentionare autorul te angajeaza in citirea cu atentie a respectivei sectiuni a cartii. 
Eu cu siguranta recomand cartea oricui are probleme in a vedea lucrurile pozitive din viata sa si in general cui vrea sa dezvolte aspecte ale comunicarii si relationarii cu oamenii din jur, apropiati sau mai putin apropiati. 

Coperta spate:

"Ziglar si-a dat seama ca singurul obstacol ce statea in calea succesului sau este chiar el. Felul in care se percepea, parerile despre propia persoana si despre ceilalti puteau fie sa-i aduca succesul, fie sa-l tina departe de reusita." (Success magazine)

"Ceea ce-l diferentiaza pe Zig de ceilalti e faptul ca e <<100% sincer>> si-si aplica sfaturile in propria viata. Desi e expert in vanzari, nu are ca scop principal sa faca bani din ideile sale." (Plano Star Courier)

"Are un altfel de impact asupra oamenilor, pentru ca lumea vede ca nu si-a condus viata dupa cum i-au dictat circumstantele" (julie Ziglar - fiica autorului)

Cartea poate fi gasita AICI pentru numai 18,2 lei. Spor la citit!

joi, 2 mai 2013

Fotografia zilei - My beautiful one...



Nothing more beautiful than his smile, especially when it comes with dimples...

vineri, 19 aprilie 2013

Melodia zilei: Delia - Africana (2012)



Melodia asta este absolut dementiala. Versurile sunt superbe, faptul ca sugereaza puterea prin asocierea cuvintelor "woman" (aka femeie) si "soldier" (aka soldat) nu face decat sa accentueze in mintea mea acest lucru. 
Oricum e de apreciat accentul reggae al Deliei, care trebuie sa fi fost "lucrat" intens inainte de inregistrare. Sa mai mentionez de videoclipul in care aceasta apare cu o coafura afro de toata frumusetea, imbracata foarte lejer, inconjurata de femei si copii din triburile africane si pictata pe fata cu arma in mana, "like a real soldier" ca sa o citez?! Eu zic doar asta: vizionare si ascultare placute! 



Bonus (I would looooooooove to be like that):

 

luni, 15 aprilie 2013

Fotografia zilei - Fallen (serie)




duminică, 14 aprilie 2013

Olympus Has Fallen (2013)


Joi am fost la film si chiar la unul super: Olympus Has Fallen. Am ales Glendale Studio, caci imi place ideea de floricele in regim all you can eat si ceai la orice bilet cumparat. In plus, sunetul si sala sunt chiar OK. 
Asadar revenind la film, distributia e una remarcabila (a fost si motivul pentru care am ales filmul): Gerard Butler, Aaron Eckhart si Morgan Freeman fiind actorii principali. 
Pot spune ca a fost unul din cele mai bune filme cu tematica de asediu/atentat terorist pe care le-am vazut. In primul rand pentru ca te tine mereu cu sufletul la gura. Tocmai cand te gandeai ca mai mult de atat nu mai au ce sa faca, si baietii buni trebuie sa inceapa sa "kick asses", mai vine o explozie, un avion, o bataie care te duce cu gandul la pierderea Casei Albe in favoarea teroristilor. 
Oricum, finalul ramane sa-l vedeti voi, nu vreau sa stric surpriza. Morgan Freeman e o prezenta remarcabila, Gerard Butler e noul Bruce Willis (think "Die Hard"). E un film ce merita, deci il recomand acelora dintre voi carora le plac filmele de actiune cu multe explozii si multa munitie. Nota personala: 9



Trailer:

 

sâmbătă, 13 aprilie 2013

Melodia zilei: P!nk ft. Nate Ruess - Just Give Me a Reason (2012)


Una din melodiile care ma obsedeaza in ultima vreme. Versurile superbe, linia melodica asemenea iar Pink e transformata radical, si de la album la album se reinventeaza. Merita auditia!

 

marți, 9 aprilie 2013

Salonul Auto-Moto Bucuresti 2013



Am bifat si asta pe lista de lucruri de facut. Am ajuns la primul meu salon auto. Si a fost unul deosebit, cel putin din punctul meu de vedere. M-a impresionat in primul rand faptul ca au fost expuse american muscle cars destul de multe. Am vazut acolo practic toate masinile pe care visez sa le am si eu intr-o zi in garajul propriu, mai putin Hummer-ul (care era normal sa lipseasca).
De la fete, pana la concursuri, pana la pista de karting si pana la cireasa de pe tort (din punctul meu de vedere cel putin) care au fost masinile tunate din parcarea Pietei Constitutiei. Am vazut frumuseti rare sau chiar incredibile (precum Dacia Logan decapotabil) si am fost surprinsa de prezenta mare a spectatorilor si chiar a oamenilor interesati sa cumpere masini. Oamenii erau deschisi la a testa, simti, verifica masinile expuse. Trebuie sa recunosc ca personal as fi fost tentata sa ma asez la volanul unui Fiat 500 Abarth, caci e masina ideal de oras pentru mine. Dar graba in care ma aflam si faptul ca mai erau si altii la "coada", nu mi-a permis. 
Doua firme de prezenta carora m-am bucurat au fost High Class Auto si Dotz. Una se ocupa cu reconditionarea de masini de epoca si nu numai. Cealalta produce jante din aliaj deosebite. De ambele am de gand sa ma folosesc in curand. 
Asadar, SAM a fost o experienta aparte! Iata si pozele:

















































































































 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management